Könnyű belátni, hogy Délkelet-Ázsiában miért Thaiföld lett a leglátogatottabb turistacélpont. Vizuálisan megkapó, a mindennapi ember Ázsiáról alkotott homályos elképzeléseit összegzi: aranyozott templomok, buja rizsföldek, egzotikus ételek, kedves, mosolygós emberek. "A mosolyok országa", általában így jellemzik Thaiföldet, melynek társadalma sokat merít gazdag kulturális örökségéből.
"A szabadok országa" hasonlóan találó jelzője az 56 milliós országnak. Bárhova menjünk is, mintha A király és én című film káprázatos jeleneteit látnánk: megrakott gyümölcsárus csónakok a csatornákon (khlong), felékszerezett táncosok, feldíszített elefántok, röpködő sárkányok és a kézművesek, akik remekműveket készítenek tikfából és zománcból. Thaiföld olyan álomvilág, ami egyszer izgató, máskor megnyugtató. De annak, aki csak a fővárosba látogat, más lehet a véleménye. Bizonyos értelemben igaza is van, hiszen Bangkok kincsei - mint pl. a Grand Palace semmihez sem hasonlítható épületegyüttese zajban, rossz levegőben és a világ legszörnyűbb közlekedési dugóiban vesznek el.
Bangkoknak, mint a kormány székhelyének és kereskedelmi központnak kozmopolita arculata nem tükrözi egész Thaiföldet. A thaiföldiek 80%-a mezőgazdasági munkával foglalatoskodik: rizs- és gyümölcstermesztéssel, kacsatenyésztéssel, halászattal. Ahhoz, hogy az országról átfogó képet kapjunk, alaposan be kell járnunk a hegyes északtól kezdve az üledékkel feltöltött központi síkságokon keresztül le messze délig és a távoli szigetekig. óriási a különbség a régiók között.
Thaiföld manapság több mint hárommillió turistát lát vendégül évente. Az idegenforgalom szinte minden foglalkozási ágban biztosít munkalehetőséget, és a legfontosabb valutaforrássá vált, megelőzve az ónból és gumiból származó bevételeket is. A látogatók igényei új lendületet adtak a sorvadó falusi iparágaknak. Nemrégiben még az olyan hagyományos mesterségek, mint például a yan lipao vagy a páfránykosár-fonás, halódó foglalkozások voltak. Néhány szuvenírt tömegtermeléssel gyártanak, de a legtöbb thaiföldi kézműipari termék művészi munka. Számos, Thaiföld veszélyesebb határterületeire utazó turistával történtek erőszakos cselekmények. Túl sok fiatal utazó érzi izgalmasnak a veszélyt. Az emberi élet olcsó minden fejlődő országban, és ez alól Thaiföld sem kivétel. Figyeljünk a helyi veszélyfelhívásokra. Értékeinkre vigyázzunk. Ne utazzunk sötétedés után olyan gyanús területeken, mint például az Arany Háromszög vagy a távoli szigetek. A társadalom alapvetően jóindulatú, mégis mindig legyünk óvatosak.
A thaiföldi emlékek sokáig velünk maradnak otthon is, ott, ahol az élet sokkal kíméletlenebb, mint Keleten. Belegondolva a thaiföldi életmód minden aspektusába, talán a buddhizmus, a thaiföldiek többségének hivatalos vallása lehet a különbség magyarázata.
Helyi szokások, viselkedés
A thaiföldiek természetes, barátságos emberek, mindent megtesznek, hogy jól érezzük magunkat. Van azonban néhány alapvető szabály, amit nem árt figyelembe venni. Lábfejünket soha ne fordítsuk közvetlenül a thaiföldi ember felé, mert ez mélyen sértő. Mindig szerényen öltözzünk, ha a watba megyünk, ahol a cipőt is le kell venni. A thaiföldi emberek tenyerüket összetéve üdvözlik egymást, ha mi is hasonlóan cselekszünk, nagyon kedvesek lesznek. A bangkokiak estére ünnepibb ruhát öltenek, és néhány szállodában és étteremben a zakó és nyakkendő is kötelező. A topless fürdőzés elfogadott, de a meztelen nem. A thaiföldiek kíváncsi emberek, ezért szokatlan kérdéseik is vannak, de ne jöjjünk zavarba. Próbáljuk élvezni a nyaralást!
Időjárás és öltözködés
A könnyen mosható és szárítható vászon ruhanemű a legjobb viselet a thaiföldi forró éghajlaton. Ajánlatos egy meleg kabátot is betenni, ha november és február között az északi részre is el szándékozunk látogatni. Kalap és napszemüveg alapvetően fontos.
Gyermekprogramok
A legforgalmasabb strand egy családi üdülésre is alkalmas. Különösen Pattayát ajánlják. Phuketben a hatalmas akvárium a Tengeri Biológiai Kutató Központnál vonzza a gyerekeket. A Sziámi Vízi Park (Bangkoktól 17 km) egy vidámpark hullámvasúttal, vízicsúszdákkal, hullámmedencével. A Magic-Land, a Rose Garden Resort, a Dusit Állatkert és az Ancient City mind-mind gyermekeknek való érdekes helyek a fővárosban.
Érkezés Thaiföldre
Repülőn
Több, mint 45-féle légitársaság és charter társaság indít Bangkokba járatot. (Sokan Phuketre is szállítanak.) A Thai International-t magas színvonalúnak tartják a rutinos utazók. Minden "nyugati" országból rendszeresek a járatok. Akik kedvezményes áron szeretnének utazni, könnyen találnak maguknak olcsó helyet. Bangkok Nemzetközi Repülőtérnek, Bangkoktól 22 km-re, szűk várótermei vannak, sok bevándorlóval. A vámmentes üzletei azonban jók, és a biztonság is kitűnő. Chiang Mai új repülőteret kapott. Phuketen is javul a színvonal. Hat Yaiba is vannak járatok. A reptérről Bangkokba az út legalább 45 perc kocsival, busszal 1,5 óra. A repülőtéri buszjárat 30 percenként indul. Légkondicionált limuzinnal is utazhatunk Taxit a repülőtéren kívül találunk, nincs taxióra, az árban egyénileg kell megegyezni, de 200 bahtnál többet ne adjunk. Vékonypénzű turisták elcsíphetik a Rajadamnoen Avenue-a található Nemzeti Emlékmű felé tartó 59-es buszt, ahonnan kis sétányira, a Khao San Roadon olcsó szállást találni.
Vonaton
Kellemes, légkondicionált expresszvonatok járnak Szingapúr, Kuala Lumpur (Malajzia) és Bangkok között. Hálókocsi és másod- és harmadosztályú ülőhelyek is vannak Az utazás másfél napos.
Országúton
Thaiföldet szárazföldi úton csak Malajzián keresztül közelíthetjük meg. VIP- és légkondicionált buszok közlekednek Thaiföld, Malajzia (nevezetesen Kuala Lumpur és Penang) és Szingapúr között.
Belépési formaságok
A legtöbb országból érkező turista vízum nélkül 15 napig maradhat.
Ott-tartózkodás időtartama
Vízum nélkül 15 nap. Átutazóvízummal 30 nap. Turistavízummal 60 nap. Nem-bevándorló vízummal 90 nap. A turista és nem-bevándorló vízumot meg lehet hosszabbíttatni a bevándorlási hivatalnál. Ha az engedélyezett időt túlléptük, az országból való kilépéskor automatikusan napi 100 baht büntetést kell fizetni. Kilépési vízum nem szükséges.
Vámszabályok
200 db cigaretta vagy 250 g dohány hozható be, valamint 1 üveg alkoholtartalmú ital. A szabályzat egy fényképezőgépet és 5 tekercs filmet ír elő, de a vámhivatalnokok ezt nem veszik szigorúan. Külföldi valuta bármilyen összegig behozható, de a 10 000 USA dollárt meghaladó összeget be kell jelenteni. Személyenként maximum 2000 baht hozható be, de csak 500 baht vihető ki.
Hálózati feszültség
220 V és 50 Hz-es váltóáram van. Az ország területén különböző csatlakozók lehetnek (vigyünk adaptert).
Segélykérő telefon
Rendőrség: 191 Tűzoltóság: 199 Mentők: 02-2522171-5 Autópálya-rendőrség: 02-2816240-1 Turistarendőrség: 195 Turistasegítség: 02-2815051 2828129.
Egészségügyi rendszabályok
Oltásra csak akkor van szükségünk, ha fertőzött helyről jövünk. A malária megelőzése nagyon fontos Bangkokon kívül.
Talált tárgyak
A bangkoki Nemzetközi repülőtéren 24 órás iroda működik, az érkezési csarnokban (tel.: 02-5352173, 5352811-2). Ha valamit a taxiban felejtünk, leggyorsabban a kocsi rendszáma alapján találhatjuk meg. Beszállás előtt mindig írjuk fel.
Pénz
A használatos pénznem a thai baht. Bankjegyek 500, 100, 50, 20 és 10 bahtos címletekben, 25 és 50 stang (100=1 baht) és 1, 2, 5 bahtos fémpénzek vannak forgalomban. Érdemes egy 500 bahtost kisebb bankjegyekre beváltani, mert nem mindenhol tudnak visszaadni. A bankok általában hétfőtől péntekig 8.30-15.30 óráig tartanak nyitva, de a jelentősebb bankoknak a turistaközpontokban van pénzváltó irodája. Nyitva: naponta (ünnepnap is) 7.00-21.00 óráig. A Bangkok repülőtéren is van pénzváltási lehetőség. A pénzváltók a legjobb árfolyamon váltanak, és 20.00 vagy 21.00 óráig tartanak nyitva. A fő hitelkártyákat egész Thaiföldön elfogadják. Ha alkudni akarunk, csak készpénzzel fizessünk.
Nyitvatartási idők
Állami hivatalok: hétfőtől péntekig 8.30-12.00 óráig és 13.00-16.30 óráig. Bankok: (lásd Pénz) Üzletek: a szupermarketek és áruházak általában 10.00-21.00 óráig, a hét minden napján. Múzeumok: általában szerdától vasárnapig nyitva, hétfőn, kedden zárva.
Személyes biztonság
Thaiföld a maláriazónában van, és egyes területek állítólag a többinél is veszélyesebbek. Az utazás előtt, alatt és a hazatérés után még hat héten keresztül tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket. Egy üveg szúnyogirtót feltétlenül vigyünk magunkkal. A kempingezők legyenek különösen óvatosak. Sötétedés után jobb hosszú ujjú inget és hosszúnadrágot felvenni. Az is előfordulhat persze, hogy egy szúnyogot sem látunk. Csúszómászókkal főleg a hegyi túrákon találkozunk, legtöbbjük nem veszélyes. Vigyázzunk azonban a tengeri sünökkel. Ha egyre rálépünk, ezzel elronthatjuk az egész nyaralásunkat. Vigyázzunk, a korallok által ejtett vágások nehogy elfertőződjenek.
Legyünk óvatosak a napozással. A trópusokon könnyen leéghetünk. Magas fényérzékenységű védőkrémet használjunk. Vegyünk fel kalapot és inget, ha vízre szállunk. Készüljünk fel arra, hogy esetleg hasmenésünk lesz, általában így reagál a gyomor a sok chilire, de a csapvíz is okozhatja. Koplaljunk egy napot: a friss kókusztej jó hatású lehet. Gyógyszert is vigyünk magunkkal. Ha a betegség nem szűnik, forduljunk orvoshoz.
Ha a szánkat csípi a chili, rizst együnk inkább, ne vizet igyunk, a hideg folyadéktól csak rosszabb lesz. Általában tartózkodjunk a hidegtől. A fáradt szervezet nehezen alkalmazkodik a hirtelen hőmérsékletváltozásokhoz. A légkondicionált szállodákban túl hideg van. Amikor bemegyünk, vegyünk fel kardigánt. Soha ne aludjunk megfelelő takaró nélkül.
Ünnepnapok
Január 1.: Újév Február közepe és vége között: kínai Újév Február közepe és vége között: Makha Puja Április 6.: Chakri napja Április közepe: Songkran napja Május 1.: A munka ünnepe Május 5.: Koronázási ünnepnap Május eleje: Királyi szántási ceremónia Május-június: Visakha Puja Július vége: Asalaha Puja Július vége: Khao Phansa Augusztus 12.: A királynő születésnapja Október 23.: Chualalongkorn napja December 5.: A király születésnapja December 10.: Az alkotmány napja December 31.: Újév estéje
Helyi idő
Thaiföld a greenwichi középidőhöz képest hét órával előbbre van (GMT+7). A nyugati 12 hónapos naptár érvényes itt is. A vallási és évszakhoz kötött ünnepek a holdévet követik.
Telefon
A nemzetközi fülkékből, fő postahivatalokból és a legtöbb szállodából közvetlenül lehet telefonálni. A telefonok 1 és 5 bahtos érmékkel működnek, a tárcsázás előtt kell bedobni. Magyarország hívószáma: 36. A nemzetközi kézi kapcsolást a 181-es számon, helyi kapcsolást a 13-as számon, a belföldi távolsági kapcsolást a 101-es számon kérhetjük.
Borravaló
A kisebb helyeken szükségtelen, de a színvonalasabb szállodákban 10-25 bahtot adjunk a portásoknak. A nagyobb éttermekben 5-10%-ot, a kisebbekben 10 vagy 20 bahtot. A fodrászoknak általában 5-10%-ot, az idegenvezetőknek 10-20%-ot adnak. A taxisofőröknek nem szokás borravalót adni. US-dollárt érdemes vinni magunkkal. |