World-History
.::Men::.
 
.::Bejelentkezs::.
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
.::Ltogatk::.
Induls: 2005-12-04
 
.::A II. Vilghbor::.
 
.::A 3 testvrhaj::.
 
.::Keress::.

Google

 
.::Sztr::.

 
.::Boldog nvnapot::.
 
.::Ajnlatunk::.
E heti ajnlatunk:

//fishing.gportal.hu
<>
//balatonihorgaszat.gportal.hu

//world-money.gportal.hu
 
.::Teszt::.

Itt megoldhattok mindenfle teszteket, heti frisstssel.

A harmadik tesztet mr megfejtettk, itt a negyedik!:

Megadunk 8 szt!:

1. Szemirmisz fggkertje

2. Az Alexandriai vilgttorony

3. Az olimpiai Zeusz szobor

4. Kheopsz fra piramisa

5. Artemisz temploma Ephesszoszban

6. A pisai ferdetorony

7. Mauszlosz sremlke Halikarnasszoszban

8. A rhodoszi kolosszus

Melyik a kakukktojs s mirt?

 

A megoldst kldjtek el E-mailbe a kvetkez cmre, s mi rtkelni fogjuk max. 1 hten bell.

world-history@freemail.hu

Jutalamtok a helyes vlaszrt: A hnap ltogatja cmet kapjtok meg rte, mely az oldalon egsz hnapban fel lesz tntetve!

Zsombor, Pter

UI.: Ha jl krlnztek az oldalon, akkor minden krdsre megtalljtok a vlaszt.

 
Keresztny

I.    A keresztnysg kialakulsa

I. I. Els keresztny gylekezetek - a valls kialakulsa

Az idszmtsunk utni I. szzad Palesztinjban a politikai s trsadalmi feszltsgek hatsra tbb kisebb, zsid vallsi gylekezett jtt ltre. E gylekezetek kialakulsnak okai a helyi, zsid vilgi s papi arisztokrcia elnyomsa, a rmai hatalom egyre ersebb befolysa, a kizskmnyols, a sorozatos helyi felkelsek kudarcai s az azokat kvet megtorlsok voltak. Ezek a problmk a palesztin lakossg deklasszldshoz, valamint - fknt az alacsonyabb nposztlyokbl kikerlk szmra - az letkrlmnyek s ebbl addan a kzhangulat jelents romlshoz vezettek. A trsadalmilag elnyomott csoportok felismertk, hogy nyomoruk oka - a kizskmnyolsbl add - trsadalmi jelensg, de elzetes tapasztalataik alapjn lttk, hogy nerejkbl, fegyveresen kptelenek fellpni az elnyomk - sajt papsguk, arisztokrcijuk s az azt tmogat Rma - ellen. gy jttek ltre vallsi kntsbe bujtatott, de mindemellett Rma- s hatalomellenes messianisztikus csoportosulsok, melyeknek tagjai jltk biztostst, felemelkedsket csak kls, transzcendens, isteni erktl remlhettk. Ilyen kis vallsi csoportosuls volt kezdetben - tbbek kztt - a keresztnyek felekezete is.[1]

Az gy ltrejv keresztnyek els gylekezeteinek tagjai mg Jeruzslemi, ksbb a diaszprn l zsidk voltak, akik szoros kapcsolatban lltak hivatalos vallsukkal.[2] A tagok zsid szrmazsa mellett kezdetben meghatrozott volt a hvek trsadalmi sttusza is. A legkorbbi jeruzslemi keresztny gylekezetek ugyanis szegny hvekbl lltak, aminek okai a fent vzolt trsadalmi viszlysgok voltak (a gazdagok szmra ekkor mg nem vlt vonzv a gazdagsgot megvet valls).[3] A tagok kzmvesek, halszok s egyb kisemberek voltak.

A korai keresztnysg legjellemzbb vonsa, hogy harcot hirdett a fennll trsadalmi rend, a fennll egyenltlensgek, a kizskmnyols s elnyoms ellen. Hvei hittek a vilgvgben, a megvltsban s utols tletben[4], de mindezt sajtos elveiknek megfelelen. A vilgvge szmukra nem tvoli, hanem nagyon is kzeli volt. Az utols tlettel Isten csupn a hatalmasokat, az elnyomkat, a gazdagokat bnteti - teht nem (csak) erklcsi, de trsadalmi alapon oszlik majd meg azok csoportja, akik szmra Isten mr itt a Fldn Paradicsomot hoz ltre, s azok akiket kizr abbl. Hitk szerint a megvlts csak azok szmra fog bekvetkezni, "akik nem imdtk a vadllatot"[5], akik nem lettek Rma, a "nagy parzna" kiszolgli.

Ez a fajta vallsossg meghatrozta a keresztnyek mindennapjait is. A Messis ("ho Khrisztosz", a "Felkent") kszbn ll msodik eljvetelre (parszia) val felkszls minden keresztny fontos feladata volt. A tagok javaikat pnzz tettk gylekezetk szmra, ahol vagyonkzssgben ltek[6]. A befolyt sszegbl szeretetakcikat s szeretetlakomkat (agap) szerveztek, de voltak olyan csoportok is - pldul az ebionitk - ahol tiltottk az ilyenfajta lvezeteket, mint pldul a hs fogyasztst. A kzeli vilgvge feleslegess tett minden fle tervezst s hossz tv szervezst: az igehirdets lnyege is csak a megvlts s az utols tlet hangoztatsa volt. Az skeresztnyek nem alaktottak ki kttt liturgit s dogmarendszert. A korai gylekezetekben nem voltak tisztsgviselk, nem volt nemek kzti megklnbztets, de lteztek klnbz vallsi feladatot ellt egynek: a vndorprdiktor apostolok, a helyi prftk s a szintn helyi tantk. Mellettk, mint kiemelked tuds egyneket, megklnbztettk a presbitereket (regek), a felszolglk szerept betlt diakonoszokat s a pnzgyeket intz episzkoposzokat.

  I. II. Pli fordulat - az Egyhz kialakulsa

A felfokozott messisvrsnak azonban idvel vge kellett szakadjon, mert a megvlts - a jslatokkal s a remnyekkel ellenttben - nem kvetkezett be. A keresztnyeknek egy ms letformra kellet berendezkednik, szaktva eddigi, a tvoli jvvel nem szmol letvitelkkel. A vallsi vrakozsok meghisulsa knyszert ervel hatott a zsid szektkra: tartsan biztostani kellett a tagok letfeltteleit s vallsuk megmaradst. Ez kompromisszumokra, st jelents talakulsra knyszertette a keresztnysget. A vltozs sszetett s tbbszint volt. talakult a tagok trsadalmi megoszlsa, talakult a vallsi meggyzds, a hatalomhoz val viszonyuls, kialakult a liturgia s a dogmatika - e vltozsok mind hatottak egymsra, gyakran egymst indukltk. Ennek a jelents - az I. szzad 60-as s 80-as veitl megindult - talakulsnak vlt szimblumv Pl[7] apostol s a nevhez kapcsolt vallsi megjuls.

Hogy a keresztnysg letkpes maradhasson, hogy ne legyen sorsa az elszigetelds s feloszls, szaktania kellett zsid gykereivel, eddigi elvei nagy rszvel. Tagjai kz kellett vennie gazdagabb, a trsadalom felsbb osztlybl szrmaz polgrokat is, akiknek jelenlte, hellenisztikus mveltsge vltozsokat okozott, illetve bomlasztotta az eddigi - mostanra mr konzervatv - elkpzelseket, de mindemellett segtette a tovbbi vltozsokat. Az j tagok, akik gyakran ms misztriumvalls beavatottjai voltak, elveikkel, jdonslt befolysukkal elrtk, hogy a keresztny valls pogny tagokkal is bvljn, mely lps azonban a zsid tagok jelents ellenllsba tkztt[8]. Valsznleg e tehets, hellenizlt elemek voltak azok, akik a vltozsok f mozgati voltak. A keresztnysg rbredt: szaktania kell zsid gykereivel, hogy a kor antijudaista tendenciitl megvhassa magt. Biztos volt, hogy ha a keresztnysg zsid szekta marad, mely eddig hatalom- s Rma ellenes volt, valamint lzad mdon a fennll trsadalmi rend ellen harcolt, akkor nem lhet sokig. Teht ki kellett egyezni Rmval. Ennek fnyben felszmoltk a hatalommal val szembenllst[9], a vallsi eszmket pedig ennek fnyben talaktottk: az eddig kzeli vilgvge a tvoli jvbe kerlt, a megvlts felttele nem a szegnyg, hanem a megfelelen erklcss let lett, a szegnyek s gazdagok mr egy kzssgbe, egy lelki kzssgbe tartoztak. Tbb nem trsadalmi alapon lett valaki j vagy rossz, hanem tettei alapjn. A valsgbl val vgs szabaduls helybe a bntl val teljes szabaduls lpett.

Az j elveknek megfelelen talakult a szervezeti felpts is: a legjelentsebb vltozs a pspkk feladatkrnek talakulsa volt. A pli fordulat utn ugyanis lett a legfbb tant s irnyt, akinek joga van brskodni a hvek s a presbiterek fltt is[10].

Vgl a keresztny gylekezetek megvltozott magatartsa s talaktott hitelvei biztostottk a rmai hatsgok trelmt, valamint elfogadhatv tettk a keresztnysget minden trsadalmi osztly s minden nci szmra, megteremtve ezzel a valls tovbblsnek s jvbeni terjeszkedsnek alapjait.

I. III. A keresztnysg s a csszrsg[11]

A keresztnysg a II. szzadban, a bels reformoknak ksznheten rohamos trhdtsnak indulhatott; egymssal vitz gylekezetei ekkorra szoros kapcsolatokat teremtettek egymssal, s elszigetelve magukat a zsid vallstl, a pogny kultuszok fel fordultak, tvve egyes elemeiket, m magukat a vallsokat mereven elutastva. A keresztnysg nagyarny s sikeres trttevkenysget folytatott, megszilrdtotta szervezett, kiptette tanrendszert. A keresztnyek szma az I. szzad vgn 10 ezer, a II. szzad vgn 100 ezer, a III. szzad vgn pedig 2 milli lehetett.

A III. szzadra a keresztnysg elg szles trsadalmi s fldrajzi krben elterjedt ahhoz, hogy tartsan felkeltse Rma rdekldst. A csszrsghoz val viszonya mindazonltal ketts volt, ugyanis a keresztny dogmatika a csszr hatalmt Istentl eredeztette s gy engedelmessgre szltotta fel hveit, kivvva magnak ezzel a hatsgok trelmt s jindulatt; mindemellett azonban - megnyerve az alsbb trsadalmi rtegeket is - megrztt bizonyos vonsokat kezdeti Rma ellenessgbl. Ez a kt jellemz - amellett, hogy trsadalmi bzist bvtettk - okozhatta a rmai csszrok oly felems s gyakran vltoz viszonyulst a keresztnysghez.

A rmai kzigazgats szmra ugyanis a keresztnysg, miutn elklnlt a zsid vallstl - cljaival ellenttesen - tiltott vallss (religio illicita) lett. Az ldztetsnek tbb oka volt: a keresztnysg - eltren a judaizmustl - nem volt si, egy adott nphez kthet valls, st ellenkezleg: univerzlis volt; nemzetek fltti, egyedl dvzt vallsknt lpett fel, nagyszabs trttevkenysget folytatott A keresztnysg gy srn sszetkzsbe kerlt ms vallsokkal, illetve a rmai llammal. Ezen tlmenen, a keresztnyek nem fogadtk el a hivatalos latin llamvallst s megtagadtk a hagyomnyos isteneknek val ldozatot, valamint - ami a hatsgok s a csszrok szemben szintn jelents vtsg volt - megtagadtk az adoratiot. Mindezek ellenre a keresztnyldzsek nem voltak rendszeresek, csak meghatrozott idnknt ersdtek fel. Az els, m nem szles kr keresztnyldzs Nero csszr idejben folyt, majd nhny v mlva Domitianus csszrsga alatt fogtk perbe a csszri csald nhny tagjt idegen - keresztny - szoksok kvetsnek vdjval, majd Domitianus fellpett a kzrend keresztnyek ellen is, mert megtagadtk az jonnan kivetett templomadt. Ksbb Trajanus csszr mr korltozta a keresztnyek elleni vdemels lehetsgt[12], melyet Hadrianus tovbb szigortott. A ksbbiekben is folyamatosan szablyoztk a keresztnyek elleni vdeljrsokat, s br Marcus Aurelius engedte a keresztnyldzst, Decius pedig nyltan fellpett a keresztnyek ellen, ezzel szemben Septimius Severus mg a krnyezetben lv fnemeseknek is engedlyezte, hogy keresztnyek legyenek. Alexander Severus s Philippus Arabs szintn rokonszenveztek a keresztny vallssal.

A keresztnysg teht a III. szzadban elmletileg lamellenes, elnyomott valls volt, m a gyakorlatban az ellene hozott trvnyeknek meglehetsen ritkn szereztek rvnyt, st egyre jelentsebb helyet vvott ki magnak a birodalomban, egyre kzelebb kerlt a csszri rdekekhez, mgnem Constantinus csszr alatt bekvetkezett legitimcija, gyakorlati sszekapcsoldsa a rmai csszrsggal.

II.      A rmai birodalom helyzete a IV. szzad elejn

II. I. Diocletianus vallspolitikja

A IV. szzadi rmai birodalomnak tbb get problmval kellett szembenznie: gy, mint a kzponti hatalom meggyenglse, a gazdasg visszaesse, a birodalom hatalmas kiterjedsbl add kzigazgatsi problmk, valamint a terletn bell jelentkez nemzeti mozgalmak. A megolds Diocletianus csszrra hrult, aki jjszervezte a csszri hatalmat, a kzigazgatst s a megrendlt gazdasgot, ideiglenes kiutat mutatva a vlsgbl.

Azonban a csszr hamar felismerte, hogy rendszernek legfbb ellensge az uralkod isteni hatalmt tagad, a lakossg jelents krben npszersgnek rvend keresztnysg, mely a csszr vallsi egysgest trekvseivel is mereven szemben llt. Diocletianus ezrt igyekezett megsemmisteni a keresztny vallst, illetve j trvnyekkel[13] megosztani annak hveit. Egyre srbbek lettek a templomrombolsok s egyre nagyobb lett a knyszermunkra knyszertett vagy meglt keresztnyek szma, m a keresztnyellenes trvnyek s a diocletianusi vallspolitika az uralkod lemondsa utn kudarcot vallottak, hogy tadjk a helyket az jabb - a keresztnyekkel szemben sokkal tolernsabb, st azokat pozitvan megklnbztet - vallsi elveknek. A lemondott csszrt pedig egy a vallsok irnt sokkal fogkonyabb uralkod: Fabius Valerius Constantinus kvette.

II. II. Polgrhbor s Constantinus trnra kerlse

Constantinus tja a hatalomig nem volt knny, mert br apja, Constantius Chlorus, Diocletianus ltal kinevezett caesar volt, a csszr 305. vi lemondsakor mgis mellztk a hatalombl. Ennek ellenre Constantinust 306-ban a britanniai lgik Yorkban augustusnak kiltottk ki, majd 308-ban hivatalosan is megkapta a caesari rangot. Hamarosan hborba keveredett nyugati trscsszrval, Maxentiussal, akit Licinius segtsgvel Rma mellett, a Milvius hdnl 312-ben legyztt. A kvetkez vben keleten, Adrianapolisz mellett Licinius gyzelmet aratott Maximinus Daia fltt s ettl kezdve 324-ig ketten uraltk a Rmai Birodalmat. Constantinus 324-ben Adrianapolisz s Khrszopolisz mellett Licinius hadait is megverte, s ettl kezdve hallig, 337-ig egyedl irnytotta a birodalmat.

III.    Constantinus s a perzsiai keresztnyek

III. I. Constantinus s a keresztnysg

Constantinus sikerben jelents szerepe volt vallspolitikjnak, hogy felismerte az akkorra mr kiplt keresztny egyhzi szervezetben s tanokban rejl lehetsgeket, melyek biztosthattk a birodalom egysgt s bkjt, amit oly annyira meg akart valstani. Eldjvel, Diocletianusszal szemben teht a kiegyezs tjt vlasztotta. A csszr keresztnysghez val j viszonya nem volt elzmny nlkli. Mr Euszebiosz s Lactantius udvari hivatalnokok is tbb helyen megemltik ltomsait, melyek mind a keresztny valls fel irnytottk a csszr figyelmt. E ltomsok kzl a legismertebb a Milvius hdi csatt megelz gi jel s tmutats[14].

A keresztnysget slyt rendeleteket mr Galerius visszavonta halla eltt, 311-ben, azonban Constantinus s Licinius a keresztnyekkel trtn megbkls tjn ennl tovbb mentek: 313-ban Mediolanumban kiadtk a Milni edictumot (edictum Mediolanense). Ebben, mint brmely ms valls kvetinek, a keresztnyeknek is biztostottk a lelkiismeret s a kultuszuk szabadsgt, valamint visszajuttattk szmukra az elzleg elkobzott javakat, ingatlanokat, mg akkor is, ha azokat az llam elidegentette.

Constantinus tvlati clja a keresztnysggel kapcsolatban az volt, hogy olyan ert lltson maga s az llam mell, mely - befolysa s npszersge folytn - eredmnyesen segtheti trekvseit az egyeduralom, valamint a birodalmi egysg megteremtsben s megtartsban. Hogy ezt elrje, igyekezett elnyben rszesteni a keresztny kzssgeket: bkezen adakozott a keresztny papsg elltsra, felruhzta azt azon jogokkal, melyekkel eleddig csak a pogny papsg rendelkezett, mentestette ket az adzstl, a katonskodstl s az llami igazsgszolgltatstl. A pspkk rszt kaptak az igazsgszolgltatsban[15]; tovbb a csszr biztostotta a vasrnap munkaszneti jellegt, valamint tmogatta a templomptseket[16]. Constantinus vgs terve az volt, hogy a sokszor elszigetelt kzssgeket egysges dogmkkal, hitttelekkel szervezett kzssgg - egyhzz (ekklszia) - alaktsa.

A csszr ennek rdekben hvta ssze a niceai zsinatot 325-ben. Az els egyetemes (kumenikus) zsinat (sznodosz) feladata a hitttelek s az Egyhz intzmnynek kialaktsa volt. A megjelent 250 pspk Athanasius alexandriai diaknus[17] tantst fogadta el katolikus dogmnak Arius[18] s kveti elmletvel szemben, akiket a zsinat eretneknek is blyegzett. Constantinust a zsinat a "kls gyek pspke" cmmel ruhzta fel, vagyis lnyegben lehetsget adott neki, hogy beavatkozzon az egyhz gyeibe, azon elvi alapon, hogy a csszr - mint az llamvalls feje - felels a np s az istenek kzti j viszonyrt. Ilyen beavatkozs volt mr magnak a niceai zsinatnak az sszehvsa is, ahol a csszr sajt javaslatval kvnta rendezni az arianus eretneksg s a keresztny egyhz viszonyt. Constantinus msik, jelents vallsi kezdemnyezse volt, mikor az szak-Afrikai donatistk krsre kzbelpet egy vallsi vitban, az emltett felekezet s a nem rg megvlasztott Caecilianus, karthgi pspkt tmogatk kzt. A donatistk nem voltak hajlandk Caecilianust pspkknek elfogadni, majd az gy megvitatsra sszehvott kt zsinat jogosultsgt is krdre vontk, mire a csszr egy rendelettel vetett vget a vitnak: a donatistk templomait leromboltk, vezetiket szmzstk.

A keresztny egyhz Constantinus rendeleteinek eredmnyeknt fokozatosan uralkod vallss vlhatott, nekifoghatott hatalma s tantsa rszletes kiptshez, de emellett megvolt a lehetsge, hogy bepljn az llamappartusba is, ezltal alkalmass vlva arra, hogy az uralkod segtje s tmasza legyen, valamint, hogy az llamszervezsben szerepet vllalhasson.

 
A finn-szovjet hbor
 
Az I. Vilghbor
 
Ezen a napon...

Karbantarts miatt nem zemel! 

 
.::Szavazs::.
Lezrt szavazsok
 
rkutats
 
.::Id::.
 
.::Htrkp::.

Kis Htrkp

Kis Htrkp Magyarorszgrl
 
.::Linkek::.
 
rpd-hzi kirlyok
 
Legyen ez a kezdlapod!
Bellts Kezdlapnak!
 
We Site
World-History: A legjobb Vilg s Hadtrtnelemmel foglalkoz oldal!
 
Utols frissts

Utols frissts:

2006.12.31/12:34

 
Az iraki hbor
 
.::Hajzs::.
 
A Nagy Trtnelmi Korszakok
 
Mitolgia
 
Vallsok
 
GPS Geolda
 
Sztr
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!