A rosette-i k
Az egyiptomi els dinasztia alaptja, a rgi egyiptomi csillagszok feltevse szerint, idszmtsunk eltt mintegy ngy vezreddel uralkodott. Ha nem is fogadjuk el hitelesnek a fenti adatot, nem lehet tlsgosan nagy az eltrs, mert az egyiptomi trtnelemmel foglalkoz tudsok a negyedik s harmadik vezred kz helyezik ezt az idszakot. Az els dinasztia megalaptsa Mena fra nevhez fzdik. Uralkodsa alatt bontakoztak ki az egyiptomi mveltsg csri, s az egyiptomi rsrendszer. Az satsokbl napfnyre kerlt legrgibb rott emlkek e kor maradvnyai, s mr igen fejlett rsrendszerrl tanskodnak. Elefntcsonttblk, kfeliratok, papirusztekercsek temrdek bizonytkot szolgltatnak erre. E nagyszm rsos tanstvnynak hrom vezreden keresztl senki emberfia hasznt nem vehette. Egyszeren nem tudtak velk mit kezdeni. Az kor, a kzpkor, st az jkor tudsai hiba szenteltk letk az eljk kerlt hieroglifk megfejtsnek, eredmnyt nem rtek el. Az kori rk, akik Egyiptomrl tudstottak, csupn hinyos felvilgostsokat nyjtottak. Hrodotosznl, a szicliai Diodorosznl s Plutarkhosznl (De Iside et Osiride c. rtkes trakttumban) tallunk ugyan szrvnyos utalsokat a hieroglif rsmdszerre, de egyikk sem tudott kell mrtkben kzelebb frkzni a problmhoz. A XVII. szzadtl kezdve a tudsok mind nagyobb odaadssal foglalkoztak az egyiptolgia tudomnyval, a mvelt vilgot izgatta a hieroglifk titka. Minden lelkessg, minden odaads ellenre eredmnyt elrni nem tudtak. A XVIII. szzad vgn a vletlen folytn jtt r a tudsvilg a titok nyitjra. Napleon 1798-99-i egyiptomi hadjrata a tudomnyos vilg szmra elhatroz eredmnnyel jrt. Napleon hajhada 1798 mjusban futott ki a touloni kiktbl. Hadseregnek legkivlbb tbornokai, de ugyanakkor tudsok, mvszek, technikusok ksrtk e kalandos kirndulsra. A vllalkozs, mint hdt hadjrat s mint ksrlet, hogy Anglit rzkeny oldaln megsebezze, tudjuk, cljatvesztett volt. A tudomny mezejn azonban jelents siker szletett. Az egyiptomi ptmvszet a maga nagysgban s fensgben most els zben trult az eurpai szem el. A hadjrat legnagyobb tudomnyos eredmnyt a rosette-i k szolgltatta. Rosette vros Als-Egyiptomban fekszik, a Nlus nyugati deltja egyik gnak bal partjn, 15 kilomterre a Fldkzi-tengertl. Arab neve Resid, a vros alaptja, Harun al Rasid kalifa utn. A francia katonk a vros megerstse cljbl sncot stak, s e munklatok kzepette Bouchard mrnk egy fekete bazalttblt tallt a fldben. A tbln lev szveg hromfle rssal volt bevsve: hieroglif, dmotikus s grg rssal. A rosette-i kvet a francia tudsok vettk gondozsukba, mert sejtettk, hogy abban olyan eszkzre tettek szert, amelynek segtsgvel sikerl majd megfejteni a hieroglif rst. Az rtkes leletet hajra raktk, s tnak indtottk Franciaorszgba. Azonban az angolok kezre jutott, s vgl ez utbbiak megvsroltk. A londoni British Museumba kerlt; mai napig is ott van (2. bra).
Az egyiptomi hadjrat tudomnyos eredmnyeit dszes killts ktetekben, Description de l'Egypt (Egyiptom lersa) cm alatt hozta nyilvnossgra a francia kormny. Az egyik ktetben mltattk a rosette-i kvet is. A k hromfle felirata lzba hozta a vilg tudsait, de a hieroglifkat egy ideig mg nem sikerlt megfejteni. A grg felirat szerint a tbla Ptolemaiosz Epiphansz idejbl val, akit i.e. 197-ben egyiptomi papok nnepeltek, s ezt kt nyelven, hromfle rssal rktettk meg. A rosette-i k hieroglifinak megfejtse tern Thomas Young angol orvos tette meg az els eredmnyes lpst. A cambridge-i Museum Criticumban 1815-ben megjelent cikkben felttelezte, hogy a keretbe foglalt jelcsoportok uralkodk nevei. Megllaptotta 13 nll mssalhangzjel hangrtkt, s hogy azt milyen irnyban kell olvasni. A felirat megfejtse Jean Franois Champollion francia tuds nevhez fzdik, aki a rejtvny kulcst annak a felismersnek segtsgvel tallta meg, hogy a hieroglifkban vegyesen fordulnak el szjelek, mssalhangzcsoportok jelei, nll mssalhangzjelek (betjelek), hangrtk nlkli determinatvumok, s ritkn piktogramok is. Champollion a tbln elfordul tulajdonnevek alapjn, szorgalmas kutatssal, lpsrl-lpsre haladva vgl is elksztette az els segyiptomi nyelvtant s sztrt. Nagy segtsgre volt Champollionnak az a hieroglif s grg felrs, amelyet 1815-ben Banks tallt Philaeben, s 1821-ben Angliba szlltott. A hieroglif felrs kt koszorba foglalt betcsoportot tartalmaz, melyek kzl az egyik mr a rosette-i kvn is szerepelt, s mint Ptolemaiosz neve ismert volt. A msik koszorban Champollion a grg felrs segtsgvel felismerte Kleoptra nevt (3. bra).
Az egyiptomi rsban 24 mssalhangzjel volt, amely a smita bcvel nagyjbl megegyezik. Az egyiptomiak, ppgy, mint a tbbi keleti np, magnhangzkat nem jelltek az rsban. Ha pl. a zod (mondani) szt akartk lerni, csupn zd-t rtak. gynevezett rtelmez (determinatv) jegyeket is hasznltak. Az rtelmez jegyekre azrt is szksg volt, mert az egyiptomi rsban egy s ugyanaz a jel hol szt, hol pedig mssalhangzt jellt. Ez pedig az rtelmez jelek ignybevtele nlkl termszetesen sok flrertsre adott volna alkalmat. Maradjunk az elz pldnl. A zod (elmondani) szt egy emberalakkal jelltk, aki a kezt ajkn tartja. A sura (inni) szt ugyanezzel a jellel brzoltk, csakhogy mg hrom hullmvonalat is rajzoltak mellje, amely jelezte, hogy a sz jelentse vzzel van sszefggsben. A hieroglif rs az egyiptomiak reprezentl rsa volt. Emlkoszlopokon, srfeliratokon hieroglifkat alkalmaztak. A kznapi letben, levelezsben, feljegyzsekben a hieratikus (papi) rst hasznltk, amely krlbell gy viszonylik a hieroglifkhoz, mint az rott bet a nyomtatott bethz. Ezt az rst ndtollal, ecsettel vetettk papiruszra. A hieratikus rs jeleiben mr csak homlyosan ismerhetk fel az brzolt trgyak, amelyekre utalnak. Idszmtsunk eltt a VIII. szzadban jfajta rst vezettek be Egyiptomban, amelyet a tudomny, Hrodotosz utn, dmotikus rsnak nevez, bizonyra azrt, mert maga a nyelv, amely ebben az rsban fennmaradt, nem a hieroglifk klasszikus nyelve, hanem zleti s magngyekre vonatkoz iratokban hasznltk, mg a hieroglifk nyelvt szent nyelvnek riztk meg. A dmotikus rs a hieratikus rs tovbbi leegyszerstse. Krlbell 1000 esztendn keresztl ezt az rst hasznltk mindaddig, mg a keresztnysg elterjedsvel az egyiptomiak is t nem vettk a grg bct. Az egyiptomi rs a maga idejben a legfejlettebb rs volt, de mg tvolrl sem kielgt s tkletes. A mai rtelemben vett bc tulajdonkppeni feltallsa nem is az egyiptomiak, hanem a fnciaiak rdeme. |