Az 1848-as szabadsgharc hadtrtnete
Jellasics horvt bn csapatt, aki nem horvt, hanem csszri zszlk alatt hatolt be Magyarorszgra 1848 szeptember 29.-n -a jrszt joncokbl ll magyar sereg Mga Jnos tbornok vezrlete alatt- Sukor s Pkozd kztt visszaverte s Bcs fel visszavonulsra knyszertette.
Az orszg helyzete egyre komomolyabb vlt, br a magyar gyet jelentsen tmogatta a bcsi np magyarbart hangulata. A bcsiek akadlyoztk meg a bn segtsgre kldtt csapatok kivonulst s a fellzadt tmeg Latour hadgyminisztert oktber 6.-n felakasztotta. Bcs a magyar segtsg remnyben llott ellen, de a frissen szervezett nemzetrkbl ll s a jobbra felszereletlen, nagyobbrszben csak kaszval rendelkez magyar alakulat Schwechtnl oktber 30.-n veresget szenvedett a Windischgraetz Alfred herceg vezette osztrk hadertl. Msnap a bcsi felkelk megadtk magukat.
A nyugati hatron ll kis magyar sereg vezrlett Kossuth Lajos Grgey Artrra bzta. Grgey vlt a magyar szabadsgharc msik kimagasl vezr egynisgv. A fiatal Grgey 1845-ben elhagyta a csszri hadsereget, Prgban egyetemi tanulmnyokat folytatott, majd 1848 prilisban hazatrt, s 1848 mjusban -ekkor 30 ves volt- belpett a magyar honvdek kz. Kivl katona volt, egyike a magyar nemzet legnagyobb katonai tehetsgeinek. Amikor Windischgraetz megkezdte tmadst Buda fel, s amg szak fell ms csszri csapatok trtek be az orszgba, Grgey Artr kis seregvel llandan visszavonult, hogy kzben kikpezze joncait s kiegsztse felszerelsket. Perczel Mric ugyan csatt kockztatott meg jval kisebb csapatval, de Mrnl veresget szenvedtek. Grgey vdelem nlkl adta fel Budt, tment a Duna bal partjra s onnan szaknak, Vc fel fordult, megtveszts cljbl.
|
A magyar hadsereg gylekez terlete mrciusban
A csszri hadsereg gylekez terlete mrciusban
tkzet magyar gyzelemmel
tkzet csszri gyzelemmel
tkzet cri gyzelemmel
A magyar hadsereg gylekez terlete jnius utn
A csszri hadsereg gylekez terlete jnius kzepe utn
A csszri hadsereg gylekez terlete jius kzepe utn
|
[Magyar Trtnelmi Atlasz: Kartogrfiai Vllalat 1991] |
A tli hadjrat
A bcsi udvar 1848 dec. 2.-n V. Ferdinnd kirlyt lemondsra knyszertette s utdjul unokaccst, a 18 ves I. Ferenc Jzsefet vlasztotta meg. A magyar orszggyls ezt a lpst trvnyellenesnek minstette, mivel az orszg uralkodja csak az lehetett, aki megeskszik a magyar trvnyekre s megkoronztatja magt. Ekkor az Orszgos Honvdelmi Bizottsg elhatrozta, hogy tteszi szkhelyt Debrecenbe. Eltte mg ttag bkekldttsget menesztettek Windischgraetzhez. Tagjai kztt Batthyny Lajos s Dek Ferenc is ott volt, de a csszri fparancsnok "felttlen alvetst" kvetelt s a delegtus tagjait mr nem engedte el Debrecenbe. Grf Batthyny Lajost pedig nhny nappal ksbb Pesten elfogatta.
A magyar sereg ltal feladott fvrost Windischgraetz csapata elfoglalta, de sikereit tlbecslve, nem indult a honvd seregek ldzsre. gy kerlhetett sor a Felvidken a szabadsgharc egyik legszebb fejezetre a tli hadjratra. Grgey csapataival elfoglalta a bnyavrosokat, Guyon Rikhrd hadosztlya pedig legends hsiesggel harcolta ki a csszriaktl a Branyiszki-hgt s kerlvel vitte a hadsereget Kassra s onnan le az Alfldre. Grgey harcedzett csapataival szintn csatlakozhatott a tiszai seregekhez.
A Dlvidki harcok
Bcskban s a Bnsgban a szerb felkelk ltal teremtett vlsgos helyzetet slyosbtotta mg a csszri csapatok 1848 oktberben trtn csatlakozsa is. Ekkor kerlt Arad s Temesvr az ellensg kezbe. Damjanich Jnosnak, aki Kiss Ern tbornokkal egytt sikeresen harcolt a Dlvidken, seregvel a tiszai csapatokhoz kellett csatlakoznia a tl folyamn. A Dlvidk vdelmt ezrt Perczel Mr vette t. Elszr Bcskt foglalta el erdtmnyeivel, majd a Bnsgot szabadtottk fel az Erdlybl erstsre rkezett Bem tbornok seregvel egyttesen Fehrtemplom, Pancsova, Orsova).
Grgey Artr
Erdlyi hadmveletek
Erdlyben kezdetben remnytelennek ltszott a magyarsg helyzete. Jelentktelen magyar erk lltak szemben a csszri csapatokkal. A helyzet akkor kezdett megvltozni, amikor Gbor ron harangokbl gykat nttt a szkely katonasg szmra s a kormny a legends hr lengyel tbronokot Bem Jzsefet bzta meg Erdly vdelmvel. Nagyszer hadvezri tehetsgvel sikerlt neki elszr elfoglalnia szak-Erdlyt Kolozsvrral, majd a dnt fontossg Piski ttrssel megtiszttotta gyszolvn egsz Erdlyt az ellensges csszri, orosz s romn csapatoktl. Kivtelt csupn az rchegysgben tanyz Avram Jancu vezette romn felkelk kpeztek, akikkel szemben sikertelen maradt a honvdek tmadsa. Tovbb mg a gyulafehrvri erd maradt a csszriak kezn.
A dicssges tavaszi hadjrat
A tl folyamn megerstett s felksztett tiszai magyar seregek a kinevezett hres lengyel tbornok Dembinszky Henrik vezetsvel 1849 februjban Kpolnnl ugyan veresget szenvedtek Windischgraetz csapataitl, de rendben visszavonultak a Tisza vonali mg.
Windischgraetz a gyzelemmel elszmtotta magt, gondolvn, hogy most mr Debrecen elfoglalsra indulhat. Pr httel ksbb mr Grgey Arthur vezetsvel megindult a dicssges tavaszi hadjrat. prilis havban Hatvannl, Tpibicskn, Isaszegnl, Vcnl, Nagysallnl, nagyszer gyzelmet arattak a magyar honvdek az osztrkokkal szemben s felszabadtottk Komromot is. Az osztrk sereg az elrenyomuls lttn visszavonult Gyrig, de Budt mg megszllva tartotta. Grgey az utnptls zavarai miatt ugyan nem tudta vllalni az osztrkok ldzst, de helyette mjus 21.-n visszafoglalta Budt. Az orszg eztal tlnyom rszben ismt szabadd vlt.
Than Mr: Tpibicskei csata; Magyar Nemzeti Mzeum Budapest |