Az olimpiai jtkok trtnete
A Nemzetkzi Olimpiai Bizottsg (NOB) 230 milli dollrt klttt arra, hogy a 2000. vi, Sydney-ben tartand olimpiai jtkokat az "emberi szellem nneplsnek" (celebrate humanity) szlogenjvel npszerûstse. A global branding (a mrka-menedzsment globlis alkalmazsa) ez ujjgyakorlata rvn akarjk elrni, hogy a jtkokat azon legjobb tulajdonsgok nneplseknt lssuk, amilyeneket ez az "emberi szellem" csak nyjtani tud: nemzetkzisg, egszsgessg s sportossg. A NOB el akarja hitetni velnk, hogy az olimpiai mozgalom a politika felett ll, a "globlis csald" sszejvetele, amelyen mindenki rszt vehet s nnepelhet.
De a NOB kdstse mgtt felfedezhetjk az igazi mozgatrugkat. George Orwell a nemzeti gyûllet s irigysg szerepe miatt egykor gy jellemezte a versenysportot, hogy az "hbor, fegyverropogs nlkl". Br az olimpit sportkarnevl ltzetben tlaljk, valjban kõkemny politika. Nemcsak a vilg sportolit tmogatja a NOB abban, hogy "magasabban, gyorsabban, erõsebben" teljestsenek, de a leggazdagabb orszgok s vllalatok cljait is elõmozdtja. Az olimpik a vllalati szektor harci gpezetnek rszei.
A modern olimpiai jtkokat Pierre de Coubertin br hvta letre 1896-ban. Clja a francia fiatalok morljnak emelse volt, az 1870-71-es francia-porosz hborban elszenvedett veresg rzetnek kompenzlsval; a nemzeti karakter s harci szellem kifejlesztse a versengs segtsgvel. Mr az elsõ olimpik is, gy az 1900-as s az 1904-es, kereskedelmi vsrokhoz kapcsoldtak - annak jeleknt, hogy a rsztvevõ kormnyzatok a kereskedelmi nyeresg elrse egy lehetsges tjnak tartottk a sportot. Hogy ez a hagyomny ma is l, jelzi, hogy a 2000. vi Sydney-i jtkok szorosan a Vilggazdasgi Frum melbourne-i tancskozsa utn kezdõdnek. Az olimpik jjszletsktõl az elsõ nyeresges olimpiig (1984), mindig is szorosan ktõdtek a vllalati szektor rdekeihez.
Az ez vi olimpia sem kivtel. Az Olimpiai Biztonsgi Irnyt Kzpont (Olympic Security Command Centre, OSCC) kziknyvben fektette le a New South Wales-i (Ausztrlia leggazdagabb szvetsgi llama, itt tallhat Sydney s Melbourne is) rendõrsg szmra, hogy mit tart az olimpiai stadionban megengedhetõ magatartsnak. A "tiltott trgyak listja" tartalmazza a "vllalati mrkajelzssel elltott trgyak s dolgok" ttelt is. Ez azonban nem azt jelzi, hogy a kormnyzat az olimpit vllalatmentes znv akarja tenni. Ellenkezõleg. A kormny nyilvnvalv tette, hogy ksz a rendõrsget is bevetni az olimpia vllalati szponzorainak vdelmben, akik szabad kezet kapnak a versenytrsak logitl megtiszttott stadionterleten. Az olimpiai faluban csak a McDonalds-nl lehet telt vsrolni s Visa krtyt lehet csak hasznlni. Az olimpin dolgozk csak Nike cipõt viselhetnek. Tbbek kztt a Holden, a Coca-Cola, az IBM, a Westpac cgek mint olimpiai szponzorok kpeivel halmoznak majd el bennnket. Brmilyen, a versenytrs logjt feltûnõ helyen tartalmaz ruhadarab vagy jel eltvolthat. 50 joghallgatt vettek fel a viccesen csak "plrendõrsgnek" (T-shirt Police) nevezett szervezetbe, hogy a fentieket betartassk.
A New South Wales-i rendõrsgi kziknyv a "rszt nem vevõ orszgok cmereit s zszlit" is a "tiltott trgyak listjn" tartja szmon. Ezzel a kittellel akarjk kizrni az olimpiai ltvnyossgokrl a tntetõ megmozdulsokat s a radiklis politikai megnyilatkozsokat. A NOB az olimpikat mindenkor felhasznlta az imperializmus politikai rdekeinek elõmozdtsra. 1912-ben Finnorszgtl megtagadtk a sajt csapat indtsi jogt, a finn sportolknak az orosz zszl alatt kellett felvonulniuk. Az 1920-as olimpin nem vehettek rszt az I. vilghbor vesztes hatalmai, Ausztria-Magyarorszg, Bulgria, Nmetorszg s Trkorszg. 1936-ban a nmet nemzetiszocialista kormnyzat otthont adhatott a jtkoknak, s Hitler felhasznlhatta ezt a lehetõsget faji "tisztasgrl" vallott nzeteinek terjesztsre: megtagadta az rmek tadst a fekete atltknak. 1968-ban a mexikvrosi jtkok elleni tntetsen 260 ember lett vesztette, 1200 pedig megsebeslt - a jtkok persze folytak tovbb. 1988-ban a Dl-Koret ural katonai junta sajt nemzetkzi elismertetsre hasznlta fel a jtkokat. 100 000 rendfenntartt veznyeltek Szulba, hogy visszariasszk a dikokat a demonstrciktl.
Idn az ausztrl kormny tesz meg mindent, hogy kritikusait megflemltse s elhallgattassa. Lehetõv tette a 118 ausztrl õslakos (aborigin) csoportot kpviselõ Metropolitan Land's Councilnek, hogy az olimpiai faluban fellltson egy kulturlis pavilont. Nyilvnvalv tette azonban azt is, hogy ellenõrizni akarja a bemutatsra kerlõ anyagot. Azok a bennszltt csoportok s tmogatik, akik az olimpiai falun kvl kvnnak demonstrcit szervezni, j trvnyek tmegvel talljk szembe magukat, amelyek felhatalmazzk a rendõrsget politikai anyagok elkobzsra, tntetsek feloszlatsra s embereknek az olimpiai falu krnykrõl val eltvoltsra. Hamarosan a parlament el kerl az a trvnyjavaslat, amely a Jtkok idejre megknnyten a kormny szmra a hadsereg bevetst.
A Sydney-i Olimpia Szervezõ Bizottsga (Sydney Olympic Organising Committee, SOGOC) biztonsgi õrk ezreit fogadta fel a tmegek kordban tartsra s a demonstrlk elleni fellpsre. Hogy a vilgot az esetleges bennszltt tntetsekrõl a mdikon keresztl "fekete - fekete ellen" kpekkel lthassk el, gyeltek arra, hogy Csendes-ceni szigeteki s maori biztonsgi szakembereket alkalmazzanak.
A megflemlts ilyen magas szintje ellenre is sszefogtak a bennszlttek csoportjai, s a Jtkok nyitnnepsgnek napjra, szeptember 15-re, tntetst szerveztek. Egy n. Õslakos Stras Nagykvetsget (Aboriginal Tent Embassy) hoztak ltre a Victoria Parkban, a vros kzepn - ez az intzmny vlt az olimpiaellenes kampny kzpontjv. Ausztrlia minden rszbõl rkezett õslakos csoportok gylekeznek Sydney-ben, hogy rszt vehessenek a Stras Nagykvetsgtõl indul s a Homebush-blbeli Olimpiai Stadion fel halad tntetsen. Az arabunnk csoportja "bke-gyaloglst" szervez, t egsz Ausztrlin, a dl-ausztrl sivatagbl Sydney-be.
A dl-sydney-i nkormnyzat mr elfogadott egy indtvnyt a Stras Nagykvetsg bezrsrl, de egy spontn tntets megakadlyozta a Stor elleni rendõrsgi intzkedst. Aktivistk riadlncot hoztak ltre, hogy az olimpia kzeledtvel biztostsk a Stras Nagykvetsg mûkdst s vdelmt.
Az olimpia Ausztrlira irnytja majd a vilg figyelmt. lve a lehetõsggel, az õslakos csoportok szeretnk felhvni a figyelmet arra, hogy az ausztrl kormny hogyan srti meg az emberi jogokat. A bennszltt s nem-bennszltt aktivistkat egyarnt tmrtõ Olimpiaellenes Szvetsg (Anti-Olympic Alliance) ngy kzponti kvetelst fogalmazott meg a demonstrcik cljaknt:
1. A "ktelezõ brtnbntets" eltrlse. Ausztrlia kt szvetsgi llamban is olyan trvnyek vannak letben, amelyek alapjn a visszaesõ bûnsk mindenkppen brtnbntetst kell hogy kapjanak - mg kisebb kihgs esetn is. Ez azt jelenti, hogy olyan cseklysg elkvetsrt is, mint az tellops - hogy legyen mit enni - s a ruhalops - hogy meg ne fagyjon az ember -, brtnbe kldhetõk az elkvetõk. Egy fiatal õslakos meghalt az õrizetben, miutn festk s sznes ceruza lopsrt bezrtk.
2. Bocsnatkrs s jvttel az "Ellopott Nemzedkekrt". A kormnyzat õslakos gyermekek ezreit szaktotta el erõvel szleitõl, hogy beolvasszk õket a fehr kultrba. A jelenlegi kormny nem ismeri el, hogy bocsnatkrssel, illetve jvttellel tartozik az rintetteknek. Egy nemrgiben kszlt kormnyzati jelents mg az "Ellopott Nemzedkek" ltt is megprblta tagadni.
3. "Szerzõds" s valdi fld-tulajdonjog. Ausztrlinak kevesebb, mint 15%-a van bennszlttek kezn. A legtbb bennszlttnek semmi joga sincs sajt fldjhez. A mozgalom olyan "Szerzõds" megktst tûzi ki clul, amely elismeri a fld korbbi õslakos tulajdont, s valdi jogokat juttat az õslakosoknak.
4. A szocilis igazsgossg s nem a nagyvllalatok olimpijnak tmogatsa. Amg a SOGOC 815 milli dollr bevtelre szmt a televzis kzvettsi jogok rtkestsbõl, a bennszlttek vrhat tlagos lettartama 20 vvel marad el a nem-bennszlttektõl, s sok bennszltt kzssg ma sem jut hozz tiszta ivvzhez s az elemi egszsggyi szolgltatsokhoz.
Harmincngy nappal az olimpia kezdete elõtt az ausztrl mdia szinte nkvletben kveti az olimpiai lng tjt Sydney-be. Azt mondjk, hogy az olimpiai lng nyomon kvetse rvn rszeslhetnk az "olimpia szellemben". A fklyt azonban 1936-ban a ncik emeltk be a jtkokba. Joseph Goebbels Birodalmi Propagandaminisztriuma a fklys vltt az rja atltk tkletessgnek s dicsõsgnek hirdetsre dolgozta ki. Az 1948-as londoni jtkok idejn vita folyt arrl, hogy megtartsk-e a nci eredetû elemet - m tl j tletnek talltk ahhoz, hogy kiiktassk.
A sydney-i jtkokra val felkszlsben az olimpiai lng clba juttatsa jelenti a legnagyobb pnzt generl esemnyt a rsztvevõ nagyvllalatoknak. A lng ltal megtett 26 000 km-t olyan gondosan terveztk meg, hogy csak Shell tltõllomsok s Mc Donald's ttermek mellett haladjanak el a Nike cipõt viselõ futk (hogy mg vletlenl se reklmozzk a versenytrsakat), kihangslyozva, hogy az esemnyt az AMP biztost cg jvoltbl lthattuk. A tv-kzvetts jogt a Channel 7 csatorna kapta meg, s a fklya Ausztrliba rkezst 15 perccel ksleltettk, mert a Channel 7 emberei mg nem kszltek fel a filmezsre.
Az olimpik trtnete korntsem makultlan. A nagyvllalatok dollrmillik kifacsarsra hasznltk fel az nnepsgeket. A jtkoknak otthont ad kormnyok tntetõket tmadtak meg s megprbltk szõnyeg al sprni az ltaluk elkvetett emberi jogi visszalseket. A NOB-ot thatja a korrupci. A Sydney-i baloldali mozgalmak ezrt fel kvnnak lpni a "vllalati jtkok" ellen s tntetni akarnak a bennszlttek jogainak vdelmben. |