
A Baltikum kt megszllsa |
 |
Hitler s Sztlin tnylt a balti npek feje felett | 
Sokan lltjk, hogy a szovjetunibeli reformok sarokkve a nemorosz npek s nemzeti kisebbsgek problminak megoldsa. Annyi bizonyos, enlkl a Szovjetuninak eslye sincs arra, hogy a vilg modern nagyhatalomnak tekintse. A cri birodalom utdjaknt nem szabadult meg annak imperialista rksgtl, st, jabb szerzemnyekkel gyarapodott. Viszonyt a neki alvetett npekkel - a birodalmi gondolkods termszetbl egybknt logikusan - nem tudta, nem akarta a nemzetkzi jogi normknak megfelelen rendezni.
A Molotov-Ribbentropp praktummal eldlt a balti rgi sorsa is. Hitler s Sztlin egyttmkdse lehetv tette, hogy a Szovjetuni "klcsns seglynyjtsi" megllapodsokat erltessen sztorszg, Lettorszg s Litvnia kormnyaira. A "megllapodsok" rtelmben a Szovjetuni jogot nyert arra, hogy kb. 20-25 ezres katonai csapatkontingenseket llomsoztasson - termszetesen ideiglenesen - az 1918 s 1939 kztt fggetlen orszgokban. (Hasonl egyezmny megktsre akartk rbrni Finnorszgot is, de mert a finn kormny erre nem volt kaphat, szovjet provokci utn 1939. november 29-n kitrt a "tli hbor".) A szovjet-finn hbor idejn viszonylagos nyugalom uralkodott a Baltikumban, br az NKVD-nak mr ekkor kszen voltak a konkrt deportlsi tervei, s a szovjet lgier egyezmnyszeg mdon sztorszgi repltereket vett ignybe finn clpontok bombzsra. A Szovjetuni szmra presztzsvesztesggel vgzdtt hbor utn Molotov klgyi npbiztos a Legfelsbb Tancs 1940. mrcius 29-i lsn ugyan mg gy nyilatkozott, hogy a Szovjetuni s a hrom balti orszg kztti szerzdsek jtkonyan jrultak hozz a trsg nyugalmnak megteremtshez, de mindenki eltt nyilvnval volt, hogy ez a fura idill nem tarthat sokig."nkntes csatlakozs"
A nylt erszakot meghirdet jeladst az Izvesztyija 1940. mjus 16-i szma jelentette. Elvi jelentsg vezrcikke hozta a vilg tudomsra azt a szovjet felfogst, hogy a kis llamok nllsga mer anakronizmus, nem tarthat fent.
A nmet csapatok jnius 14-i prizsi bevonulst kvet kt napon Moszkvban utltimtumot adtak t a balti llamok kpviselinek. szorszgot, Lettorszgot s Litvnit mondvacsinlt rgyekkel, szerzdsszegssel vdoltk. A pldtlanul rvid lejrat, 8 s 10 rs jegyzkekben a szovjet fl baloldali kormnyok fellltst srgette, s az 1939-es egyezmnyek betartsnak biztostsra nagy ltszm - Litvniba pl. 200 ezer fs - szovjet katonai egysgek bebocstst kvetelte. A vlasztst megknnytend Molotov az szt kvettel szban kzlte, hogy a jegyzk elutastsa esetn a Vrs Hadsereg azonnal megkezdi a bevonulst, az esetleges ellenllst pedig letri. E kiltstalan helyzetben a hrom balti orszg knytelen volt meghajolni az erszak eltt.
Hamarosan megrkeztek a birodalmi helytartk is: sztorszgba Zsdanov, Lettorszgba Visinszkij, Litvniba pedig Dekonozov. A Szovjetunibl rkezett megbzottak nem vesztegettk az idt, azonnal hozzlttk a Moszkvnak tetsz kormnyok ltrehozshoz. sztorszgban Johannes Varest, Lettorszgban Augustas Kirchensteint, Litvniban Justas Paleckist lttk alkalmasnak kormnyalaktsra. Az ily mdon fellltott kormnyok - trvnyellenesen - parlamenti vlasztsokat rtak ki. A fegyverek rnykban az elhurcolsokkal nyomatkostott "vlasztsok" - egyetlen jelltre, ahogy szoks - meghoztk a kvnt eredmnyt, a jelltek 98-99 szzalkos elspr gyzelmt.
A vlasztsok nyomn ltrejtt "npi parlamentek" els tnykedse mi ms lehetett volna, mint az, hogy krtk a Szovjetunihoz val csatlakozst. A krs Moszkvban megrt flekre tallt. gy augusztus 3-n Litvnia, 5-n Lettorszg, 6-n pedig sztorszg is csatlakozhatott a "szovjet npek nagy csaldjhoz". Az nkntes csatlakozs egyes trkpforgat szovjet emberek szmra nem is volt annyira vratlan. Ha megvsroltk a Leningrdban 1940 prilisban kiadott Vilgatlaszt, abban mr lthattk, hogy orszguknak Tallin s Riga vrosval kt j kiktje van, s hogy a litvn borostynrt ezutn nem kell klfldre utazniuk.Birodalmi megolds
Ekzben az arra illetkes szovjet szervek s hatsgok hozzlttak a hdoltatott npek "integrlshoz". Visszamenleges hatllyal azonnal bevezettk a Szovjetuniban hasznlatos, a szovjetellenes tevkenysget sjt bntetintzkedseket. Ennek alapjn deportltk a balti npek rtelmisgnek azon - tlnyom - rszt, amely a fggetlensg idszakban polgri eszmket vallott. Nem jrtak klnbl a hadsereg tisztjei sem. A gyakorlatra s moszkvai tovbbkpzsre berendelt llomny hamarosan szibriai fogolytborokban tallta magt. 1941-ben sorra kerltek a nptmegek is.
Sztlin s serny appartusa egy httel a nmet tmads eltt elrkezettnek ltta az idt, hogy a Baltikumbl kb. 60 ezer embert deportljon Szibriba. Az ppen brtnben levkkel pedig a nmet bevonuls eltti rkban vgeztek. (A tartui brtn udvarn 1941. jlius 9-re virradra sebtiben 198 embert gyilkoltak meg.) Ezek utn nem csoda, ha a balti npek felszabadtkknt fogadtk a nmet csapatokat. Csak a sajtos kultrt rz s pol baltikumi zsidsgnak nem voltak illzii a nemzetiszocialista ideolgival szemben. Meneklnik azonban mr nem volt hov. 300 000 zsid meggyilkolsa tetzte a korbbi vek szrny listjt.A msodik szovjet megszlls 1944-ben kezdett vette, ahogyan ma a Baltikumban nyilvnosan is nevezik, a msodik szovjet megszlls. A pr vvel korbbi esemnyekre, a szovjet erszakhullmra emlkezve, sokan vlasztottk a meneklst. Okkal, hiszen a szovjet katonai s llamhatalmi szervek ott folytattk, ahol 41 vszterhes nyarn abbahagytk, de most mr a gyztes nagyhatalom birodalmi nrzetvel s dlyfvel. jrakezddtt a kztrsasgok "megtiszttsa a nacionalista elemektl". Csak az szteknl ez a tisztogats mintegy 30 ezer ember elhurcolst vagy fizikai megsemmistst jelentette.
Sajtos gazdasgi s politikai sznezete volt a baltikumi mezgazdasg kollektivizlsnak. Azon tl, hogy a kolhozosts ltalnos szovjet gyakorlat volt, itt kln clt is kapott. Az "erdei testvrek" ellenllsnak megtrst. Az erdeti testvrek a balti orszgok fegyveres ellenlli voltak, akik mg az tvenes vekben is szablyos partiznhbort folytattak a szovjet hadsereggel szemben. Ellenllsukat a sikeresnek bizonyult kifraszts trte meg, amelyben szerepet jtszott a paraszti magntulajdon megszntetse is. Nem kedvezett nekik a nemzetkzi politikai lgkr sem. Int jel volt szmukra a nyugati hatalmak kzmbs asszisztlsa a magyar forradalom levershez.
A finn-szovjet hbort a fimvsznon is megrktettk. Mindenkinek ajnljuk! Film cme: Mrvnyba vsett nevek Rvid trtnet: A film bemutatja, hogy az szt gyerekek a finnek oldaln hogyan harcoltak a szovjetek ellen. |