TRTNELMI TTEKINTS:
Bolvia
Bolvia trtnelme is a fggetlenedssel vlik rdekess, ami 1825-ben rkezett el az akkor Felsõ-Peru nven ismert terletre. Simon Bolvar volt az a nemes szemly, aki felszabadtotta Bolvit a spanyol uralom all jobb keze, Sucre tbornok segtsgvel. Bolvinak sajtos mdon kt fõvrosa van. A kzismert La Paz, s a attl dlkeletre fekvõ Sucre. 1836-ban az orszg az inka ideloktl hajtva llamszvetsgre lpett Peruval, ami azonban nem tetszett a chilei kormnynak, hadserege segtsgvel 1839-ben megverte bolviai hadsereget, gy vge lett az llamszvetsgnek. Jhetett a tipikus dl-amerikai politikai kosz, aminek cscspontjn – 1841-ben – hrom kormny is legitimnek vallotta magt. Ez a kosz fennmaradt 1992-ig, amikor az elsõ “demokratikus” vlasztsokat tartottk. 167 v alatt 188 kormnya volt ennek az akkoriban sokkal nagyobb terletû orszgnak.
Bolvia alapvetõen egy vesztes orszg. 1879-ig Bolvinak volt tengeri kijrata a Csendes-cenra Chile s Peru kztt. Ezt a terletet annak hatalmas nitrtlelõhelyei miatt a chilei kormny vette el erõszakkal Bolvitl. Az orszg haditengerszete azta is a Titicaca-tavon gyakorlatozik! 1903-ban a brazil kormnynak fjdult meg a foga egy gumifa ltetvnyekkel teli terletre. Egy mondvacsinlt ok elg volt a brazil hadseregnek, hogy megszlljon, majd bekebelezzen egy Magyarorszgnyi terletet Bolvia szaki rszn. A harmadik vesztes hbornak is – mint minden hbornak – gazdasgi oka volt, ezttal az olaj, s Paraguay kerlt ki gyõztesen belõle.
Bolvia msik trtnelmi rdekessge a kokainhoz s szzadunkhoz fûzõdik. A kokaint egy koka nevû nvny leveleibõl nyerik, ami szereti a meleg esõs ghajlatot s aminek kbt hatst mr az inkk is ismertk. Hamar kiderlt, hogy a fejlett vilgban – klnsen az USA-ban – komoly kereslet mutatkozik a kokalevelek irnt. Hatalmas kokaltetvnyek nõttek ki a semmibõl. Ez persze nem tetszett az USA-nak s klnbzõ mdszereket alkalmazott. Elõszr dotlta a bolviai kormnyt, hogy fizessen a farmereknek azrt, hogy ne termeljenek kokt. Az egyik USA kongresszusi kpviselõ odig ment, hogy vegyszerbombkat akart szrni az ltetvnyekre. Ekkor a bolviai Kokatermesztõk Egyeslete – igen, volt ilyen – arra hvta fel a tisztelt amerikai kongresszus figyelmt, hogy csak azt lehet eladni, amire kereslet mutatkozik, s az USA-ban igen komoly kereslet mutatkozik a kokain irnt. Taln inkbb ezt a keresletet kellene cskkenteni. A bolviai kormny – az USA nyomsra – mindent elkvetett az ltetvnyek terletnek cskkentsre, m ez nha emberletet kvetelt. Ekkor az USA mr az emberi jogok megsrtsvel jtt, holott a felszmol akcikban amerikai kbtszer-ellenes – DEA – gynkk is rszt vettek. Ez a politikai bukfenc aztn elg volt a bolviai kormnynak, hogy felforduljon a gyomra s befejezze az egyttmûkdst az USA-val. |