Jamaica
Augusztus 29-n, htfn, a Karib-tengeren fekv Jamaika tbb vrosban lzads trt ki. A tbb ezer tntet tblokdokat emelt, s meglltotta a vrosokba tart forgalmat.
A Jamaica Gleaner cm napilap szerint a felkels azrt trt ki mert a nemzeti energiaszolgltat emelst jelentett be az ramszolgltats kltsgeiben. Ugyanakkor a tntetseket a roml infrastruktra ellen is irnytottk, melynek pldja az utak, s szennyvzcsatornk rossz llapota, az alacsony brek, s az egyre nvekv erszak a szigeten.
A Falmouth nev szaki vros polgrmestere a tntetk mell llt, s kijelentette: „ennek mr sokkal hamarabb meg kellett volna trtnnie”.
A tntetsek jl visszatkrzik Latin-Amerika s a karibi trsg hangulatt. Augusztusban Ecuador olajban gazdag rgii fellzadtak a kormny ellen, azt kvetelve hogy az olajprofitok ne a multinacionlis nagyvllalatok, s korrupt kpviselk zsebbe vndoroljanak, mikzben a np nyomorban l s nincs elg munkja. Tagadhatatlan, hogy a venezuelai Bolivri Forradalom pldja megmutatta a szomszdos orszgoknak hogy az olajprofitokat lehet arra is hasznlni hogy nveljk velk az letsznvonalat, s ez nagy szerepet jtszik a kontinens egyre nvekv ntudatban.
Jamaika egy potencilisan gazdag orszg. Amellett hogy npszer dlsi hely s a reggae szlhazja, ezen a viszonylag kicsi szigeten risi mennyisg bauxit van, mely az alumniumgyrts alapvet nyersanyaga. vtizedekig ez az iparg egyedl az Egyeslt llamok nagyvllalatainak kezben volt. Tbb milli szegny jamaikai szemtanja annak ahogyan a megtermelt profitok kivndorolnak az Egyeslt llamokba, s a helyi uralkod elithez.
Michael Manley hagyatka
Jamaika politikai trtnelme ragyog plda arra hogy a szocilis reformok nem letkpesek a kapitalista rendszerben. 1972-tl 1980-ig egy baloldali elnk vezette Jamaikt. Michael Manley (1924-1997) a politikai karrierjt mint a cukorndipari dolgozk szakszervezeti vezetje kezdte. 1970-ben elspr tbbsggel megvlasztottk t s prtjt, a Nemzeti Npprtot. Br Manley tbbszr kihangslyozta hogy nem marxista, mr kormnyzsnak kezdete ta tmadta t mind a helyi uralkod elit, mind Washington. Ennek az oka az volt, hogy Manley bevezetett tbb halad trvnyt is, melyek javtottak a munksok, a nk, s a gyermekek helyzetn. Kormnya tovbb ltrehozott temrdek munkahelyet a kzelltsban, s fejlesztett az oktatsi rendszeren, az egszsggyn, valamint az otthonteremtsi feltteleken s a mezgazdasgon.
Manley politikja teljesen elfogadhatatlann vlt a korbbi amerikai elnk, Nixon, majd az t kvet Ford szmra, mivel ezeket a reformokat a bauxit rnak nvelsvel segtette el. Valamint Manley tmogatta Puerto Rico fggetlensgt az Egyeslt llamoktl, segtett az Afrikai Nemzeti Kongresszusnak (ANC) az Apartheid rezsimmel szemben Dl-Afrikban, s javtotta Jamaika s Kuba kapcsolatt. Amikor Fidel Castro megltogatta Jamaikt 1977-ben, kitr lelkesedssel dvzlte t tbb ezer ember. Ugyangy mint Chvez, Manley is kijelentette hogy a szocializmus egy „letkpes alternatva”. De, a gazdasgot magnkzben hagyta.
Gazdasgi szabotzs
Az egyeslt llamokbeli s jamaikai burzsozia Manley reformjaira gazdasgi szabotzssal vlaszolt, kihasznlva azt hogy uralmat gyakoroltak a gazdasg felett, s avval hogy politikai erszakra buzdtott titkos mveletekkel. A CIA hadmveletnek legismertebb ldozata a Bob Marley, a reggae-szupersztr volt. Nyltan tmogatta Manleyt, s 1976-ban egy jobboldali fegyveres lvst mrt r, mely slyosan megsebestette.
A gazdasgi problmk s az egyre nvekv erszak miatt Michael Manley elvesztette a vlasztsokat 1980-ban, jobboldali ellenfelvel, Edward Seagval szemben. Ezutn a szigeten az Egyeslt llamok ltal finanszrozott bnszervezetek a maguk lett kezdtk lni. Jamaika lett a kokainkereskedelem nemzetkzi kzpontja, s majdnem minden nap rkeznek jelentsek a napilapokhoz arrl hogy erszakos lvsek drdltek a gengszterek s a rendrsg kztt, vagy az egymssal rivalizl bandk kztt. Nem sok maradt a hetvenes vek szocilis fejlesztseibl. Manley rvid idre visszatrt a kormnyzsba 1989-ben, de a reformista programja nem volt hatssal a np letkrlmnyeire. Most a jamaikai munksok jra ntudatra brednek, s felismerik az osztlyharc jelentsgt. Amire most legjobban szksgk van az egy szervezet, s egy vezetsg, amely nem ismtli meg a mlt hibit.
Jamaika trtnelmbl sokat lehet tanulni. Elszr is, fel kell ismernnk hogy az osztlyharc eredmnyei sosem tartsak addig amg a kapitalizmus ltezik. Msodszor, az imperialistk sosem fognak dzkodni attl hogy erszakhoz folyamodjanak, vagy ppen szvetsgre lpjen a szervezett bnzssel. Annak ellenre hogy szavakban istentik, a „demokrcia” szmukra nem jelent semmit. Csupn a gazdasgi kivltsgaikat akarjk megvdeni. Harmadszor, a burzsozia felhasznlja a gazdasgi fegyvereit minden olyan kormnnyal szemben akik megprblnak halad intzkedseket foganatostani. Mindaddig, amg a gazdasg f rszei magnkzben vannak, a gazdagok szabotzsa lehetsges marad. A gazdasgi stagnci a munksok bizalmt legyengti, s az ellenforradalom zld utat kap.
Amikor Chvez ellenszeglt az Egyeslt llamok haderejnek, majd az USA-beli „drogknyszert kormnynak”, s most az szak-amerikai protestns prdiktoroknak, ezek az intzkedsek nem trtntek hibavalan. Felettbb szksges volt ezeket megtenni, azrt hogy Venezuelt megvdje attl hogy sztzillja az erszak terjedse.
Ugyanakkor, ez nem lesz elg. Egy olyan gazdasg, mely magnkzben van, egyenl a reakci trjai falovval. Vgssoron, a gazdasg f rszeinek llamostsa, munksvezets alatt, az, amire szksg van most azrt hogy megerstsk a forradalom eredmnyeit.
|