Kambodzsa
A mess Kelet zsia - a Kelet - a magyarok szmra mindig is tbb volt egy tvoli kontinensnl, alig ismert kultrnl. Jelentette az õshazt, az rk hatrvidket, a vonz kulturlis mssgot. Keletkutatink, elg Krsi Csoma Sndor, vagy Stein Aurl nevt emltennk, mltn lettek vilghrûek.
Angkor az elveszett vros Vajon gondolta-e a francia Henri Mouhot 1860-ban, amikor a dzsungel kzepn felfedezte Angkor romjait, hogy milyen kincset adott a vilgnak. A IX. s XIV. szzad kztt khmer birodalom virgz civilizcija ma mr ugyanis vilgrksgnk rsze. A sokig elfelejtett vros vagy birodalom krnykn egy hatalmas, 140 kilomter hossz s 30 kilomter szles t fekszik, ami meghatroz volt a khmer kultra kialakulsnak szempontjbl, hiszen egsz vben lehetett itt rizst aratni s terlet halakkal is elltta bõven az embereket. Olyan, mintha egy csodlatos csigahjat ltnnk, csiga nlkl. A kõptszet egyik cscsa Angkor, ahol vakolat nlkl iszony pontossggal faragott kveket raktak egymsra, hogy aztn szobrokkal burkoljk be azokat. Angkor meghatroz vallsa a hinduizmus s a buddhizmus volt. Knyvtrak, templomok s szentlyek mûkdtek benne.>>>
Khmer civilizci A valamikori Vietnam, Laosz s Thaifld terletnek nagy rszn uralkod hatalmas Khmer birodalom utdllama. A Khmer civilizci leghresebb emlke Angkor hatalmas templomvrosa. Nincs mg egy trtnelmi emlk Dlkelet zsiban, mely felrne ennek az õsi ltestmnynek nagyszerûsgvel. A legends Angkor Birodalom kzpontja a mai Siem Reap elnevezsû vros kzvetlen kzelben helyezkedik el. A birodalom fnykort a XI. s XII. szzadban rte el, ekkor pltek a mltn vilghrû, hatalmas templompiramisok, a dszes szentlyek, a vztrozk s a medenck, a szertegaz, vilgszerte egyedlll csatornahlzatok, az t- s gtrendszerek.
A tvoli mlt Angkor gazdagsga megannyi hdtsnak ksznhetõ, hiszen a hatalmas birodalom a mai Thaifld, Malajzia, Laosz s Vietnam terletnek jelentos rszt is megszllva tartotta. Ksõbb ez lett a veszte, mivel gazdagsga a krnyezõ birodalmak vonz clpontjv tette. Az Angkor fnykorban rettegett ellenflnek szmt, a khmer templomok dombormûvein gyakran megrktett tyamok (akik a XII. szzadban mg feldltk Angkort), a XV. szzad vgre a mai Kzp-Vietnam terletn lvõ, egykor hatalmas birodalmukat elvesztik. Helyket j hdtk foglaljk el, Nyugaton a sziami Ajutthaja, szakon az j lao llamszvetsg, a Lan Szang, Keleten Dai Viet. Az j birodalmak egyre nagyobb tartomnyokat hdtottak el a mind erõtlenebb khmer kirlysgtl is, majd bekvetkezett a megszlls: vszzadokra szimi fennhatsg al kerlt az angkori terletek. A XIX. szzadra a kambodzsai uralkodkat fõknt Bangkokban nevelik, s a khmer udvarban legfeljebb a vietnami kirly kpviselõje rendelkezett idõnknt mg nluk is nagyobb befolyssal a khmer llamgyekben. gy rthetõ, hogy a XIX. szzad kzepn felajnlott francia vdnksg elfogadsa mind a szimi, mind a vietnami befolysnak vget vetett.
Kzelmlt A francia fennhatsg all Kambodzsa 1954-ben felszabadult, de a Norodom Szihanuk uralkodsnak aranykort jelentõ egy vtized utn, Kambodzsa sem tudott kimaradni az Indoknai-hborbl. A hbor lezrsa utn a katonai diktatra kvetkezett, majd a diktatrt a polgrhbor vtizedei vltottk fel. 1975-ben Pol Pot vezetsvel a hrhedt "Vrs Khmerek" lettek az orszg urai. A XX. szzad legvresebb diktatri kz sorolt rezsim alig 4 ves tombolsa alatt az egykor tbb mint tzmillis orszg lakinak kzel egynegyede az hnsg, a knzsok, s a kiteleptsek ldozata lett. A vres polgrhbork korszaka csak 1993-ban rt vget. Ekkor az ENSZ ltal szervezett vlasztsok nyomn trkeny koalcis kormnyok kvettk egymst, s alkotmnyos monarchia jtt ltre az orszgban. Kambodzsa, 10. tagorszgknt, a Dl-kelet zsiai Nemzetek Szvetsgnek (ASEAN) tagja. Az orszgot ma bke, tretlen fejlõds s szmtalan idegenforgalmi cl beruhzs jellemzi.
Angkor Kambodzsa legfõbb ltvnyossga Angkor, a templomvros. Tbb, mint 100, a 9-13 szzadban plt temploma a hajdani khmer uralkodk nagysgnak emlkt õrzi. rdekessge, hogy a vrost a 15. szzad krl laki elhagytk, s a trpusi vegetci ltal benõtt s elrejtett egyttest csak a 19. szzad vgn fedezte fel s trta a vilg el a francia termszettuds, Henri Mouhot, aki taln nem is gondolta, hogy milyen kincset adott a vilgnak. A IX. s XIV. szzad kztt khmer birodalom virgz civilizcija ma mr ugyanis vilgrksgnk rsze. A sokig elfelejtett vros vagy birodalom krnykn egy hatalmas, 140 kilomter hossz s 30 kilomter szles t fekszik, ami meghatroz volt a khmer kultra kialakulsnak szempontjbl, hiszen egsz vben lehetett itt rizst aratni s terlet halakkal is elltta bõven az embereket. Olyan, mintha egy csodlatos csigahjat ltnnk, csiga nlkl. A kõptszet egyik cscsa Angkor, ahol vakolat nlkl iszony pontossggal faragott kveket raktak egymsra, hogy aztn szobrokkal burkoljk be azokat. Angkor meghatroz vallsa a hinduizmus s a buddhizmus volt. Knyvtrak, templomok s szentlyek mûkdtek benne. Egy vallsi let kzpontja lehetett, amelynek ma mr nyomaiban sincs folytatsa.
A templomvros nhny, fontosabb mûemlke, keletkezsk sorrendjben
IX. szzad Bakong, Lolei (tgla templomok, tglbl kszlt szobrokkal. Szinte mindegyik szobor mosolyog. Persze az angkori szobrokon lthat csodlatos ajakbrzols, amely vgtelenl gazdag s sokfle bensõ lelkillapotot tkrz, az nem egy egyszerû mosoly. Az a belsõ llek tkrzõdse az arcon, amely mintegy vgtelen vltozatban mutatja meg a ltszlag szûks trgy-tma, teht a mosoly mgtt hzd lelki, emberi tartalmak gazdagsgt.) X. szzad Banteay Szrei (A nõk temploma. Sznes homokkõbõl plt. Csodlatos kszerdoboz, egyedlllan finom mg a khmer mûvszetben is. Aprlkosan megfaragott kõcsipkk dsztik, falaibl szpsges apsark lpnek elõ.) XI. szzad Ta Keo (Hatalmas plet, a tisztn lthat szerkezete miatt klnsen rdekes. Soha nem fejeztk be. Jl kivehetõek a kõgerendk illesztsi mdjai, a tetõszerkezetek, az lboltvek.) XII. szzad Angkor Wat (Gigantikus, tszintes plet, ebbõl hrom szinten helyezkedik el a tulajdonkppeni templom. A szintek galrikkal hatrolt terraszokbl llnak. A legfelsõ szinten ll az t hatalmas torony, egy-egy a ngy sarkon, egy pedig kzptt. A klsõ falakon mintegy msflezer nagy alak apsara tallhat. (Az apsark eredetileg gi tncosnõk, nimfk, a khmer mûvszetben az istenek s az istenkirly kedvesei.) Angkor Wat belsõ falain hatalmas, sszefggõ dombormûvek lthatk. A khmer Mahabharta s Rmajna jelenetei, s a khmerek harcai a szomszdos npek ellen. Angkor Wat nemcsak vallsi, hanem kozmolgiai kzpontknt is kiemelkedõ szerepet jtszott. Mivel Kambodzsban a kpzõmûvszet sszefondott az ptszettel, minden templomban lthatk szpsges szobrok. A khmer mûvszet rajongi megtekinthetik Phnom Penh-ben a Nemzeti Mzem gyûjtemnyt. Rendkvl gazdag anyag tallhat Thaifldn, Bangkokban, a Nemzeti Mzeumban, Lop Buri s Phimai mzeumaiban, meg Vietnmban. s a vilg szmos vrosban.
|