Csehorszg
Kr. e. 600-500 - a Moldva partjn megjelenik az els - mr a trtnelemknyvekben is nv szerint emltett - nptrzs, a kelta boii. Errl a trzsrl kapja a mai Csehorszg nyugati rsze a Bohemia nevet.
A keltkat a germn trzsek vltjk, majd tovbbvndorlsuk utn a kelet fell rkez szlovnoknak nevezett szlv trzsek telepednek le (Kr.u. 500-599), a mai csehek s szlovkok sei.
Csehorszg a nyugati szlvok ltal ltrehozott Nagymorva fejedelemsgbe integrldik (830), mely Szvatopluk uralkodsa idejn (870-894) ri el legnagyobb kiterjedst. A legutbbi idkig csak ezekben az vekben lnek a csehek s szlovkok egyazon llam keretei kztt. A Nagymorva fejedelemsg azonban nem tud megbirkzni a szomszd npek, kztk a magyarok tmadasaival, a csehek a nyugati frankokkal lpnek szvetsgre, a szlovkok sorsa pedig a magyarokhoz kapcsoldik. Ekzben a mr meglv kt erdtmny, a Hradzsin s a Vyehrad, kereskedk s kzmvesek jelents csoportjait vonza az vros terletre, gy ltrejn a mai Prga trtnelmi magja.
A Pemysl - dinasztia, Cirill s Metd
862-ben Rastislav morva fejedelem hittrtket kr a biznci csszrtl, aki a szaloniki szrmazs Konsztantinoszt s btyjt, Metdot bizza meg evvel a feladattal. Konsztantinosz (aki ksbb felveszi a Cirill nevet) a kisbets grg bcbl mg indulsuk eltt megalkotja az els szlv rst, a glagolitt (a cirill bets rs st). A Nagymorva fejedelemsg terletre rve a hittrt fivrek megkezdik a keresztnysg terjesztst a szlv nyelv liturgit hasznlva, s ennek rszeknt lefordtjk szlv nyelvre a szentrs fontosabb rszeit.
873 krl Metd megkereszteli az els Pemysl uralkodt. A dinasztia uralkodsa alatt Csehorszg hivatalosan is a Nmet-rmai birodalom rszv vlik, a Pemysl kirlyok pedig a csszr alattvali lesznek.
929-ben Vencel fejedelmet testvrccse, Boleszlv megleti - rszben a hatalom megszerzse, rszben a nyugati keresztnysg terjesztst ellenzk felbjtsa miatt. Halla utn Vencelt szentt avatjk s Csehorszg patrnusa lesz. 973-ban II. Boleszlv megalaptja a Prgai pspksget, ezzel egyestve a cseh terleteket, gy ltrejn a cseh llam: Bohmia, Morvaorszg s Szilzia.
A XIII. szzadban Csehorszg s Prga fnykort li. II. Pemysl Ottokr (1253-1278) uralkodsa alatt az orszg terlete kiszlesedik, Prga az eurpai politikai let s a nemzetkzi kereskedelem kzpontja lesz.
1212. II. Frigyes nmet-rmai csszr Aranybullban elismeri a cseh kirlyok rksdsi jogt, ezzel a cseh llam szabadsgt.
A kt utols Pemysl uralkod (II. s III. Vencel) jogara alatt rvid idre egyesl Csehorszg, Magyarorszg s Lengyelorszg.
Az utols Pemysl uralkod utd nlkl hal meg, gy 1306-ban kihal a dinasztia (az rpdhz 1301-ben hal ki).
Kzpkor - A Luxemburgok
Luxemburgi Jnossal 1310-tl j dinasztia lp a cseh trnra. Fia, IV.Kroly trnralpsvel jabb aranykor ksznt Csehorszgra. Prga ismt felvirgzik, ami ma elssorban a kor ptszeti emlkeiben lthat (Kroly Egyetem, Kroly-hd, Szt.Vitus szkesegyhz, stb.)
Dinasztikus sszefondsok: IV. Kroly lenya, Margit Nagy Lajos els felesge volt; egyik fia, Zsigmond elvette felesgl Nagy Lajos lenyt, Mrit.
IV. Vencel uralkodsa idejn indul a Husz Jnos nevvel fmjelzett protestns mozgalom, a huszitizmus.
1419. Jan Zelivsky prdiktor vezette menettel kitor a nemzeti felkels (els prgai defenesztrci). Luxemburg Zsigmond idkzben elhunyt btyjt kveti a trnon. Husz Jnost a konstazi zsinat el idzik, s a kirlyi menlevl ellenre mglyn kivgzik.
Zrzavaros vtizedek - a harc a huszitk s a keresztesek (az oldalukon harcolt Hunyadi Jnos s Mtys kirly is) kztt vltakoz hadiszerencsvel folyik.
Zsigmodot (magyar kirly, nmet-rmai csszr) utn veje, II. Albert (magyar kirly is) kveti a trnon, majd fia, V. Lszl ( magyar kirly is) kvetkezik.
Halla utn a cseh furak a prgai vroshzn maguk kzl vlasztanak uralkodt - Podjebrd Gyrgy -Ji z Podbrad szemlyben. A ppa, mivel az j uralkod inkbb a huszita vallshoz hz, keresztes hadjratot indt III.Figyes s Mtys kirly vezetsvel. A hbor alatt a katolikus cseh rendek ugyan megvlasztjk Mtyst, de a huszitk Jagell Ulszl lengyel herceget ismerik el kirlyuknak. Vgl a boroszli csatban Mtys gyz s az olmtzi (Olomouc) bke (1478) alapjn Csehorszg Ulszl birtokban marad, a mellktartomnyok pedig Mtysi lesznek. (Mtys halla utn minden cseh tartomny s Magyarorszg is Ulszl birtokba jut.)
Ulszl fia, II. Lajos azonban meghal a mohcsi csatban, gy a cseh trnt is, akr csak a magyart, a Habsburgok szerzik meg.
A Habsburgok
I. Ferdinnd jezsuita misszionriusokat hoz Csehorszgba a huszitizmus meggyengtsre (els rendi felkels 1547 - a Habsburgok leverik). A XVI. szzad vgtl II. Rudolf Prgt teszi a Habsburg birodalom kzpontjv. Tudsok (Tycho Brahe, Kepler), mvszek, alkimistk rkeznek Prgba. II. Rudolfot Pompakedvel Rudolf nven is szmontartja a trtnelem. risi gyjtemnyt halmoz fel a Prgai Vr Galrijban (sajnos ebbl Prgban csak kevs maradt, nagy rszket a ksbbi Habsburg uralkodk Bcsbe szllttattk).
1618. Ismt rendi felkels. Msodik prgai defenesztrci (A prgai vr ablakbl kidobjk Svatava s Martinic csszri helytartkat). Kitr a harmincves hbor.
1620. Fehrhegyi csata. A cseh nemzeti haderk vesztenek. Csehorszg llamisga vszzadokra megsznik - az orszgot tartomnyknt az osztrk birodalomhoz csatoljk. Az nknyuralom s az erszakos megtorlsok idszaka, az elkobzott birtokok az udvarhoz h cseh furak s osztrk fnemesek kezbe kerlnek. Megkezddik az ellenreformci s a nmetests.
Mria Terzia (1745-1780) uralkodsa alatt jabb hbork s megszllsok (osztrk rksdsi hbor, htves hbor) dljk fel Prga nyugalmt, de sszessgben erre a korra mr inkbb a konszolidci jellemz.
II. Jzsef (1780-1790) uralkodsa idejn ltogat Mozart Prgba, s 1787. oktber 29-n, a Rendi Sznhzban tartjk Don Giovanni cm operjnak sbemutatjt.
A napleoni hbork alig rintik Prgt, az austerlitzi (slavkovi) csata is morvaorszg terletn zajlik. Rszben emiatt csak 1830 utn indul meg nagyobb mrtkben az ellenzki ramlat a bcsi politika ellen.
A cseh nyelv, irodalom, zene hirtelen lelkes tudsok s mkedvelk rdekldsnek kzppontjba kerl. A Kirlyi Cseh Tudomnyos Trsasg mr a XVIII. szzad vgn megalakul Prgban, 1818-ban pedig megalaptjk a Nemzeti Mzeumot, mely idvel a cseh nemzeti kultra j letre keltsnek tzhelye lesz.
1800-1900 Cseh nemzeti jjszletsi mozgalmak
- Els vilghbor
- 1918-1938 els kztrsasg
- 1939-1945 Nci megszlls
- londoni emigrns kormny
- Bene dekrtumok
- Msodik vilghbor
- Heydrich, Lidice
- Bene dekrtumok
- 1948. Kommunista hatalomtvtel
- …egyprtrendszer
- 1968. Prgai tavasz
- Charta 77
- …Vclav Havel
- 1989. Brsonyos forradalom
- 1993. janur 1. Cseh Kztrsasg megalakulsa
|