I. rsz
I.
Ha igen rviden, tmren ssze akarjuk foglalni az esemnyeket, a kvetkezket mondhatjuk: A magyarsg kialakulsnak hossz tjn jelents lloms volt, amikor kivlt a rokonnpek kzl s lehzdott a steppe szlre. Az Url hegysg dli lankin lassan talakultak kapcsolatai. Mg korbban a finnugor, majd az irni npek jtszottak jelents szerepet trtnetkben, a Krisztus utni 4-5. szzadban trk nyelv npekkel kerltek kapcsolatba. Az ekkor mr egyszer fldmvelssel s llattartssal foglalkoz magyarsg fokozatosan s lassan trt t a nomd letformra. Ezt gy kell elkpzelni, hogy a magyarsg egyes csoportjai csatlakoztak a steppe nomdjaihoz, de veresg esetn visszavonultak az erd vdelmben maradt testvreikhez. Ha viszont gyztesen, gazdagon rkeztek, a ligetes erdben l rokonaik is gazdagodtak. Ez a kettssg, amelyet egszen a honfoglalsig nyomon ksrhetnk, volt az egyik alapvet oka annak, hogy a magyarsg nem szvdott fel a nomd trk tengerben, meg tudta tartani nem csak nyelvt, de hagyomnyai, kultrja egy jelents rszt is. Ugyanakkor fokozatosan alkalmazkodott az j viszonyokhoz, ami nem trssel, hanem fejldssel jrt.
Az ogurok Az tdik szzad msodik felben, nem sokkal Attila halla (453) s a hun birodalom felbomlsa utn, felgyorsultak az esemnyek. Alig telt el tz v s a hatalmi vkuumba j npek trtek be. Ezeket a npeket sszefoglalan oguroknak nevezzk. Szmos trzsk nevt jegyeztk fel a biznci s ms forrsok, ilyenek voltak a sarigurok, a kutrigurok, az utrigurok, a bulgrok valamint a tz ogur szvetsge, az onogurok. Nyelvk trk volt, s a trk nyelvek egy igen jl elklnthet gt kpeztk. Ebben a nyelvben pldul az kr jelents sz kr-nek hangzott, mg keletibb szomszdaik ezt kz-nek ejtettk. Ezt a trk nyelvcsoportot ezrt r-trknek is szoktuk nevezni. Egyetlen ma l rokonnyelvk a Volgakanyarban beszlt csuvas. Ezrt szoks csuvasos trk nyelvknt is emlegetni nyelvket. Ezek az j npek, amelyek a hun maradvnyokra telepedtek r, az Url hegysgtl s az Url folytl nyugatra, a Kaukzustl szakra rendezkedtek be. A magyaroknak j kapcsolatuk lehetett velk.
551-ben j esemnyek gyrztek vgig az eurzsiai steppn. Bels-zsiban, a mai Monglia terletn, fellzadtak a trkk, akikrl ksbb az egsz nagy npcsoportot elneveztk. k trk nyelvet beszltek, nyelvkben az kr kz-nek hangzott. Legyztk korbbi uraikat, akiket a knai forrsokban zsuanzsuanoknak, a tudomnyos irodalomban zsiai avaroknak is neveznek. Ezeknek egy rsze is trk nyelvet beszlt, s nagy csoportjaik rvid id mlva nyugat fel menekltek. 555-ben mr a Kaukzus krnykn emltik ket, s tmenetileg legyzik a Kelet-Eurpban egy vszzada berendezkedett npeket. 562-ben a frankok ellen harcolnak, 568-ban pedig teljesen elfoglaljk a Krpt-medenct, s ott j birodalmat alkotnak. Nevket avarknt is emltik a forrsok. Az avar vndorlssal szinte egy idben jelenik meg egy np a Kaukzustl szakra. 540 s 555 kztt itt emltik elszr a forrsok a kazrokat. Az avarok nyomban megrkeznek a bels-zsiai trkk is, akiknek kvete 568-ban a biznci uralkodtl szktt avar rabszolgik kiadatst is kri. Egy rvid idre Kelet-Eurpa a keleti trkk uralma al kerl, legalbbis k nevezik ki a helyi vezetket. A hatalmat csak az avarokkal kell megosztaniuk, akik a Krpt-medencbl egszen a Dnyeper-Don kzig adztatnak.
A 7. szzad elejn jra vltozik a kp. A Bizncban nevelkedett s ott megkeresztelkedett bulgr herceg, Kuvrat, fellzad az avarok ellen, a biznci uralkod segtsgvel lerzza az avar igt, s j orszgot alapt a Bug-Dnyeper-Don folyk kztt. Kuvrat sei a Kubn fell vonultak a Dnyeper vidkre. Ez azrt fontos szmunkra, mert a helykre kltztek a magyarok, akik ettl kezdve a Kubn s a Terek foly vidkn lnek. Kapcsolataik a kazrokkal ettl kezdve jelentsek, de szomszdaik kztt fontos szerepet jtszottak az alnok is. A 7. szzad kzepn a kazrok, akik a Kaukzus szaki rszn ltek, megersdnek, s valsznleg szvetsgben a magyarokkal, legyzik a keresztny Kuvrat birodalmt, amit ekkor mr fiai kormnyoznak. A bulgr np sztszrdik. 670 utn egyes csoportjaik a Duna als folyshoz vonulnak s megalaptjk a Dunai Bulgr birodalmat. Ms csoportjaik bevonulnak a Krpt-medencbe, csatlakoznak az avarokhoz. Ez a bevndorls okozza az avarok rgszeti kultrjban azt a jelents vltozst, amelyet Lszl Gyula a magyarok els honfoglalsnak gondolt. Errl nem lehet sz, hiszen itt nem magyar, hanem trk npek rkeztek, kzttk onogurok is, s honfoglalsrl sem lehet sz, hiszen az avar hatalom, rvid megings utn jra helyrellt.
A Dnyeper-vidki Bulgria buksa fontos esemny volt a magyarsg letben. A magyarok, kazr parancsra vagy nszntukbl nem tudjuk, de elfoglaltk a bulgrok elhagyott terleteit s bekltztek a Dnyeper s az Al-Duna kztti terletre. Az j kutatsok szerint ez a 7. szzad vgn trtnhetett. Ez az a terlet, amelyet Etelkznek nevezett a magyarsg. Amennyiben ltezett Levdia az ennek a terletnek a keleti vidkn Levedi trzsnek szllsterlete volt. A 8. szzadtl kezdve a magyarsg a kazr birodalom nyugati hatrait vdte, szoros kapcsolatba kerlt a Krim flsziget klnfle npeivel, az itt lak grgkkel s gtokkal is.
800 krl a kazr birodalomban rdekes esemnyek zajlottak. A birodalom kt tz kz kerlt. A Kaukzuson t a vilghatalomra tr arabok tmadtk mr tbb mint szz ve, a Krm fell a biznciak ksreltk meg befolysukat kiterjeszteni. Ebben a helyzetben a kazr uralkod egy harmadik vilgvalls, a zsid felvtele mellett dnttt. Ez egy hosszantart folyamat vgn dlt el, s nem ment minden bels harc nlkl. A kazr uralkodval szembefordul csoport, akiket kabar nven jegyeztek fel a forrsok, fellzadt. Leversk ell a kabarok a magyarokhoz menekltek. Ez annyit jelentett, hogy 800 krl a magyarok mr csak formailag voltak kazr alattvalk, valjban nll trzsszvetsget alkottak, a Htmagyarok npt, akikhez a kabarok hrom trzse, sszevonsuk utn, nyolcadikknt csatlakozott. A kabar harcosok aktvan rszt vettek az etelkzi magyarsg nyugati hadjrataiban. A magyarsg jelentsge rohamosan ersdtt. 838-ban valsznleg ellenk ptik meg a kazrok a Don mellett Sarkel erdjt s az ahhoz csatlakoz erdlncolatot, 862-tl pedig rendszeresen szlnak a nyugati forrsok arrl, hogy a magyar csapatok rszt vesznek az eurpai hatalmak harcaiban.
894-ben a magyarok, biznci szvetsgben, sikeresen tmadjk meg a dunai bulgrokat. Ugyanebben az vben azonban egy veresg eredmnyekppen megindulnak nyugat fel a besenyk. 895-ben a magyarok jabb, dntnek remlt tmadst intznek a dunai bulgrok ellen, de ebben az vben a biznciak nem tartjk be igretket, nem tmadjk meg a dunai bulgrokat, akik gy teljes erejkkel a magyarok ellen fordulhatnak. A bulgrok ltal megvert kisebb magyar sereg visszafel menekl Etelkzbe, de ekzben megrkeznek keletrl a besenyk, akiknek nem sikerlt betrnik a kazr birodalomba. Az etelkzi magyarsg harapfogba kerl. Hogy ennek a veresgnek nem volt hosszantart hatsa az tbbek kztt annak ksznhet, hogy a magyarok f serege rpd vezetsvel ekkor mr a Maros vidkn volt. Az etelkziek rpd utn vonultak.
A honfoglal magyarok az els idben csak a Tiszig foglaltk el a Krpt-medenct, a Duna-Tisza kze meg amolyan gyep lehetett. A honfoglals, vagyis az egsz Krpt-medence lakhat terleteinek elfoglalsa 902-ben fejezdtt be. S mg hossz ideig a honfoglalk kzponti terlete Kelet-Magyarorszg volt.
Mindezt azrt kellett megismernnk, mert a kvetkezk keretl szolgl.
|