IV. rsz
IV.
Blcs Le nevezetes Taktika cm mvben 904 s 912 kztt azt rja, hogy a bulgrok csak annyiban klnbznek a magyaroktl, hogy a bulgrok megkeresztelkedtek s elfogadtk a biznciak erklcseit, elhagytk nomd s pogny szoksaikat, mg a magyarok (nla trkk) ezt mg nem tettk meg. A szamanda vezrnek Dzsajhaninak, tulajdontott, minden valsznsg szerint Ibn Hurdadzbih mvre visszamen lers azt rja az Etelkzben l magyarokrl, hogy a magyarok, akik a Duna partjn vannak, a msik parton ltjk azt a npet, amelyet Wanandarnak hvnak, s akik mind keresztnyek. Ez a Wanandar a bulgrok Onogundur nevbl alakult, s a magyarban nndor alakban van meg. A dunai bulgrok fvrost ezrt hvtk mg a kzpkor vgig is Nndorfehrvrnak, vagyis Bulgrfehrvrnak. A magyarok s a keresztny nndorok, vagyis a dunai bulgrok kapcsolata jval a honfoglals eltti idre nylik vissza. A dunai bulgrok trtse hossz folyamat volt, minket itt most csak a trtnet utols rszei rintenek. Rszben az etelkzi magyarsggal val kapcsolatok miatt, de rszben azrt is, mert a bulgr esemnyek elrettent pldul is szolgltak a ksbb megtrni kvnknak.
852-ben kerlt uralomra Bulgriban Boris, aki a Krum (814-831) s Omurtag (831-836) alatti fnykor helyrelltsra trekedett. Boris tisztban volt azzal, hogy npe megkeresztelkedse elkerlhetetlen. Kemnyen letrte a nemessg ellenllst, tvenkettt fejeztetett le kzlk, de ugyanakkor szemben llva Biznc nyomaszt szomszdsgval, Rma fel tjkozdott. S ez majdnem sikerrel jrt. 863-ban azonban a biznci hadsereg, tmenetileg felszabadulva az arab nyoms all, felvonult a bulgr hatrra s a hajflotta is megjelent a biznci ignyek hangslyozsa vgett. 864-ben Borist biznci papok kereszteltk meg. A keresztsgben a Mihly nevet kapta, keresztapja Mihly a biznci csszr tiszteletre. Boris azonban nem adta fel a fggetlensgre val trekvst. Kihasznlva a konstantinpolyi bels harcokat, Rmba kldtt papokrt. I. Mikls a porti pspkt Formosust, a ksbbi ppt, kldte misszionrius pspkknt Bulgriba. A szmts majdnem be is vlt. Igaz ugyan, hogy 867 augusztusban Photius a konstantinpolyi ptrirka szindust hvott ssze, amely kikzstette a rmai pspkt. Ez a lps azonban csak napokig volt rvnyben, Bizncban ugyanis 867-ben j dinasztia kerlt hatalomra. A macedn Basil knyrtelenl vgzett eldjvel, s trnra lpse utn azonnal elmozdtotta Pothiust. Basil visszahozta a korbban lemondatott Ignatiust s t tette meg Konstantinpoly ptrirkjnak. Basil s Ignatius levlben ismertk el Rma fhatsgt. I. Mikls 867. november 13-n halt meg, s mr nem kaphatta kzhez ezt a trtnelmi jelentsg iratot, lete munkjnak egyik legfontosabb gymlcst.
869-ben hvtk ssze a negyedik Konstantinpolyi Zsinatot. Ennek egyik feladata volt, hogy formlisan is jvhagyja Photius elmozdtst s Ignatius visszahelyezst. Ez meg is trtnt s a ppai kldttek jelenltben Photiust s hveit nneplyesen kikzstettk. Ekkor azonban vratlan dolog trtnt. Hrom nappal a zsinat hivatalos befejezse utn, de mg mieltt a kldttek tnak indultak volna hazafel, megrkezett Konstantinpolyba a bulgr uralkod Boris kldttsge. Az uralkod rteslve a Rma-bartdntsekrl azt krte, hogy hatrozzanak a bulgr egyhz hovatartozsrl is, s jruljanak hozz, hogy a bulgr egyhz Rmhoz tartozzon. Ez Bulgria fggetlensgt jelentett volna. A mr tra kszld zsinati tagok jra sszegyltek s fleg a keleti egyhzfk befolysa alatt gy dntttek, hogy a bulgr egyhz tartozzon Konstantinpolyhoz. Ma sem tudjuk, hogy Boris valjban hogyan szmtott. Ugyanis Rmval is vitban llt. Boris azt krte Rmtl, hogy rseket kapjon, s szemly szerint Formosust. Az j ppa, II. Hadrin azonban, flve Formosus nvekv hatalmtl ezt megtagadta. Lehet, hogy a Rmval kialakult feszltsg irnytotta ismt Konstantinpoly fel. Akrhogyan volt is azonban, a zsinati dnts szabadd tette Basil kezt s hamarosan sikerlt elrnie a Rmbl rkezett misszis papok kiutastst Bulgribl. A bulgr egyhz elvesztse motivlta azutn II. Hadrint, hogy tmogassa Cirill s Methd tevkenysgt. Boris 889-ben halt meg, utda Vladimir, majd 893-tl Simeon volt.
Az etelkzi magyarsgnak szoros kapcsolata volt a dunai bulgrokkal, akik a Krpt-medence dli rszt is uralmuk alatt tartottk. Ez a kapcsolat kzel ktszz vig tartott. A 9. szzad kzeptl kezdve a Bulgriban tevkenyked misszionriusok kapcsolatba kellett, hogy kerljenek a Duna tls oldaln tanyz magyarokkal is. Ennek a krdsnek a kutatsa eltt nagy nehzsgek tornyosulnak. Ugyanis a dunai bulgrok folyamatosan s rohamosan elszlvosodtak, msfell a bulgr egyhz nyelve Methd tantvnyainak megrkeztig grg, majd ksbb szlv volt. Hogy mgsem teljesen remnytelen ez a kutats, arra egy pldt idznk. A rgi bulgroknl a pogny szently neve kapiste volt. Ennek vgzdse az iste mr szlv kpz, de az alapsz trk s azonos azzal, amit mi kp formjban vettnk t a trkbl. Nem lehet vletlen, hogy a keresztny bulgrok a pogny bulgrok pogny szobrait, kpeit trk szval illettk. A sz els magyar elfordulst a Gyulafehrvri Sorokbl 1315 krl ismerjk (mai trsban) szent oltron kenyr kpben. Vagyis tbb mint hrom vszzaddal a honfoglals utn a sznak mg mindig kultikus jelentse van.
Ugyanakkor, mint ezt a honfoglals krli esemnyekbl is ltjuk, Biznc is igyekezett megnyerni a magyarokat, elssorban azrt, hogy a bulgrokat sakkban tartsa. Biztosak lehetnk abban, hogy nem csak a honfoglals utn jrtak magyar kldttsgek Bizncban. S forrsszeren is igazolni tudjuk, hogy magyarok ltek Konstantinpolyban, pldul a testrsgben, a hadseregben. Philotheos 899-ben sszelltott mvben arrl r, hogy mely nnepeken kiket hogyan, hov kell az udvari lakomhoz leltetni. Azok kztt, akiket az alsbb asztalokhoz kell meghvni a testrsg idegen npbeli tisztjei kztt fel vannak sorolva trk nven a magyarok is.
|