V. rsz
V.
sszefoglalva annyit mondhatunk, hogy a honfoglals eltti magyarsg vndorlsai sorn a 6. szzadtl a 9. szzad vgig llandan kapcsolatban llt keresztny npekkel, csoportokkal, trtkkel s kereskedkkel. A Fekete-tenger szaki partvidke, klnsen a Krm-flsziget npei kztt a mindennapokhoz tartozott a keresztnysg elemeinek ismerete. A ngrdmegyei Pilinyben tallt honfoglals kori srban, kt egyms mellett fekv ni sr egyikben keresztny knyrgst tartalmaz grgbets imt hordoz csngt, mg a msikban foglalatba zrt, bajelhrtst szolgl medveagyart talltak a rgszek. A Hajd-Bihar-megyei Srrtudvari-Hzfld terletn 1983 s 1985 kztt feltrt gazdag honfoglals kori temetben szmos pogny srmellklet mellett talltak egy fggesztfllel elltott bronz ereklyetart biznci keresztet, grgbets felirattal, a kereszt ells oldaln Krisztus ujjatlan tunikban, a jobbrabillent szakllas fej felett dicsfny, kereszttel, rajta tbla grg betkkel I. C, fltte a jobb sarokban Nap, a bal sarokban Hold. A htoldalon imdkoz, dicsfnnyel vezett Mria, krltte a ngy evanglista medalionba helyezett mellkpe. De nemcsak egyms mellett tallhat szmos temetben a pogny s a keresztny hitvilg emlke. A hres tiszabezddi tarsolylemezen a tipikus, inds, letft brzol motvum egy biznci keresztet fog kzre.
900 tavaszn Theotmr salzburgi rsek IX. Jnos pphoz rt levelben a morvk vdjai ellen vdekezik, miszerint a magyarokkal kutyra vagy farkasra s ms istentelen dologra eskdtt volna, holott ezt a feljelent morvk tettk nem egyszer. A szveg nyilvn a magyarok 881-es illetve 894-es hadjrataira utal. , Theotmr, csak holmi semmit r pnzt s lenbl val ruht ajndkozott a magyaroknak ...hogy valamelyest megszeldtsk vadsgukat, s hogy ldzsktl nyugton maradhassunk.
Azt kell teht mondanunk, hogy a 9. szzad msodik felben mr a nyugati, a szlv s frank keresztnysggel is kapcsolatba kerltek a magyarok.
A honfoglals utn mg szz v telt el, mg Istvn fejre tette a koront. Ennek a szz vnek a trtnete egy msik tanulmny trgya lehet.
|